Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası
Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Bildiğiniz gibi konut kredisinde erken ödeme cezası uygulanmaktadır. Bankaların erken ödeme yapan müşterilerine ödül vereceği yerde paramı erken geri ödediğin için ceza uyguluyorum demesi hiçbir yasa, kural ve mantığa uygun gelmediği gibi yeni çıkan kanun ile birlikte artık bankalar Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası uygulamayacaklar. Bankalar yeni kanun öncesinde haksız ve kuralsız olarak erken ödeme yapılan konut kredilerinde %1 ile %2 oranlarında ceza vermekte ve bunu kanuniymiş gibi kural ve kitabına uygun olarak kesinti yapmaktaydı.

Yeni kanun ile birlikte bunun önüne geçilmiş olacak gibi görünürken bankalar yine bu masrafı farklı bir kalem altında yine tüketiciden çıkartmazsa. Bilindiği üzere 3 Mart 2007 tarihinden önce kullanılan konut kredilerinde bankalar hiçbir suretle erken ödeme ücreti talep edememekteydi. Ancak bu tarih ve sonrasında bankalar artık erken kapatma ve faiz indirimi ile ilgili erken ödeme cezası vermekte ve %2’ye kadar ücret talep etme hakkı vardı.

28 Mayıs’ta resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve 6 ay sonra olarak belirtilen “Konut Kredisi Finansmanı Sözleşmesinin Yönetmeliği”ne göre konut kredisi veren kuruluşlar, erken ödeme veya herhangi bir isim adı altında cezai işlem uygulayarak kesinti yapamayacak gibi görünmektedir. Ancak yeni maddeye göre %2 oranında alınan cezai işlemin %1’in üzerine çıkmayacağı belirtilmektedir. Ancak uzmanların görüşüne göre bankalar bu kesinti ve cezai işlemi farklı yöntem ve kanallar üzerinden devam ettirecek gibi görünmektedir.

Bu konuda hangi tarih ile hangi tarih arasında konut kredisi kullananların yaralanıp yararlanamayacağı ile ilgili bir bilgi olmaması, tüm konut kredisi kullanan tüketicileri kapsıyor gibi görünmektedir. Bankaların tüketici kredilerinde erken ödeme yapması durumunda cezai durum veya faiz değişimi gibi bir sorun olmamasıyla birlikte tam tersine faiz ve erken ödeme indirimi yapılmakta olup bankaların tüketici kredisi için yaptığı bu uygulamanın konut kredilerinde de geçerli olması beklenilmektedir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan