Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır
Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Bankalara yapılmakta olan kredi başvurularının yanıtlanma süreleri kredi türüne ve kredi tutarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kredi başvuruları esnasında olumlu ya da olumsuz yanıt alabilmek için uzun süreli beklenmesi gereken kredi türleri ise; ipotek karşılığında yapılan ihtiyaç kredileri ve ipotek karşılığı ev geliştirme kredi türleri gibi herhangi bir mülkün ipotek edilmesinin beklendiği kredilerdir.

İpotek olmadan kullanılacak kredi türleri için sorulan kredi başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusu için kredi başvurularının sonuçları bankalar arasında farklı süreçlerde gerçekleşmektedir demek mümkündür. SMS ile yapılan kredi başvuruları genellikle en geç iki iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bankalar telefon üzerinden kredi başvurusu yapma olanağı sunması sonucunda bu uygulamada tüketicilerin yalnızca kredi notu sorgulaması yapılmaktadır. Kredi notunun düşük olması halinde 3 dakika ile bir iş günü içeresinde sonuç tüketiciye bildirilmektedir.

Bankaya telefon ve sms kanalı ile yapılan başvuruların sonuçları bir ön eleme olarak ele alınmaktadır. Çünkü başvuru sahiplerinin daha önce kullanmış oldukları kredi tutarlarının ödeme planları ve bu planlara bağlılıkları daha sonra değerlendirilmektedir. Ayrıca bu değerlendirme aşamasında hesaplar ve bu hesaplar içerisindeki para akışları da incelemeye tabii tutulmaktadır.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında herhangi bir olumsuzluk ya da negatif finansal kayıt halinde SMS ya da telefon bankacılığı üzerinden alınan başvuru talebine olumlu yanıt alınması halinde dahi kredi talebi banka tarafından reddedilmektedir. Bu sebeple 5 dakika gibi çok kısa sürede alınmış ön onaylar kesin onay niteliği taşımamaktadır. Sonuçlar sadece kişilerin kredi notlarının istenilen orandan düşük olmadığını ifade etmektedir.

Bankadan ipotek karşılığında kredi talebinde bulunması halinde kredi başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusuna 3 iş günü olarak yanıt vermek mümkündür. Çünkü ipotek karşılığında kullanılacak olan kredilerde gayrimenkul için ekpertiz raporunun çıkarılması gerekmektedir. Ekspertiz raporu ve gayrimenkule ipotek koyulması süreç olarak 3 ile 5 gün arasında sürebilmektedir. Genellikle ekspertiz başvuruları kredi başvurusu yapmış kişi adına bankalarca gerçekleştirilmektedir. Bu durum sonucunda ekspertiz raporunun alınması sürecini hızlandırmaktadır.

Kredi başvurularına olumlu yanıt alınması halinde bankanın kullanılan kredi türünde talep etmiş olduğu gerekli evrakların tamamlanması ile herhangi bir şubeye teslim edilmesi gerekmektedir. Evrakların bankaya ibraz edilmesinin ardından kredi tutarı alınabilmektedir. Başvuru sonucu sonrasında gerekli prosedürlerin ve koşulların karşılanması ile bankalar teslimatı bekletmemektedirler. Evrakların beyan edilmesinin ve imzaların atılmasının ardından kredi tutarı direk olarak sahibine teslim edilmektedir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan