Kredi Borcu Biten Aracın Rehin Kaldırma İşlemi

Kredi Borcu Biten Aracın Rehin Kaldırma İşlemi
Kredi Borcu Biten Aracın Rehin Kaldırma İşlemi

Bankaların sunmuş olduğu taşıt kredileri kullanılarak alınan taşıtların üzerinde bankaların şartları ve çalışma politikaları gereğince rehin işlemi koyulmaktadır. Bu işlem ile bankalar kullanılan taşıt kredisinin mevcut borçlarının bitimine kadar aracın herhangi bir satışının söz konusu olmaması kapsamında yürütmektedir.

Yalnızca kullanılan taşıt kredisinin borcunun bitimi ile taşıt üzerindeki rehin işlemi kaldırılabilmektedir. Banka kredisi ile alınan taşıtların geri ödeme vadeleri bitimine kadar satılmaması için bankalar gerekli takibi yapmakta ayrıca trafik müdürlüğü tarafından da bu takip işlemi yürütülmektedir.

Kredi borcu biten aracın rehin kaldırma işlemi için öncelikle eski yöntemle alınan bir taşıt söz konusu ise noterden rehin kaldırma yazısının alınması gerekmektedir. Bu işlem için bankalar çalışmakta olduğu noterlere kişileri yönlendirmektedirler. Noter aracılığı ile rehin kaldırma yazısının alınabilmesi için mevcut borcun tamamen ödendiğine dair bir bankadan alınması gerekmektedir.

Ardından trafik siciline gidilerek ruhsat üzerinden de rehinin kaldırılması gerekmektedir. Kredi borcu biten aracın rehin kaldırma işlemi için yeni sistem üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Bu sistem kapsamında herhangi bir yere gidilmeden rehin kaldırma işlemi yapılabilmektedir. Bu sistemde banka mevcut borcun bitmesinin ardından sistemi üzerinden rehin kaldırma işlemini bir tıkla gerçekleştirme ve ruhsata işlenmektedir.

Bu işlemde kişilerin herhangi bir noter masrafı ödemesi söz konusu değildir. Ancak bankalar yapmış oldukları bu işlem için belli bir ücret talep etmektedirler. Ortalama olarak 100 TL ile 150 TL arasında değişiklik gösteren bu ücret bankalar arasında da değişiklik gösterebilmektedir. Rehin kaldırma işleminin sonrasında kredi borcu bitmiş aracın satılabilmesi ya da kullanılmaya devam edilmesi yalnızca ruhsat sahibinin isteğine bağlıdır.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan