Diğer

Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi

Güncelleme:

Günümüzde bir çok kişi ipotek karşılığı kredi kullanarak ev sahibi olabilmek için bankalara bu acıyı hak etmekte ve konut kredisi seçeneklerinden yararlanmaktadır. Bu başvuru süreçlerinin yoğunluğu Ve zorluğu konut kredisi almanın sadece birkaç görünen yüzü. Diğer taraftan kullanılan konut kredisinın geri ödeme planları detaylı bir analiz sürecinden geçmektedir. Bu süreçler o kadar zorludur ki pekçok nedenden kaynaklı satın alınan evin satılabilme durumuna kadar gelmesine sebep olmaktadır.

Konut kredilerinin geri ödemelerinde sıkıntılar yaşanması ya da ödemelerde herhangibi bir aksaklık olması gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu süreçteki sıkıntılar Bir çok tüketicinin kredi ile aldığı evi yeniden satma durumuna getirmektedir. Kredinin ağırlığından kalkamayan tüketici bu durum sonucunda kredi kartı borçu devam eden satabilir mi sorusu akla gelmektedir. Bu sorum bir çok insan tarafından merak edildiği için tüm ayrıntıları ile yazımızda sizleri bilgilendirmek amaçlı ulaşmak mümkündür.

Öncelikle tüketicilerin merak etmiş bulunduğu esas soruya cevap vermek gerekmektedir. Evlerin kredisi karşılığında alınmış olan evin herhangi bir zaman diliminde satılması veyahut sahip olunan bir para ile kalan kredi tutarlarının kapatılması mümkündür. Bu vaziyet bankalar aracılığı ile pek pozitif karşılanmamaktadır. Kredi ödeme planındaki hızlı değişim ve bu ödeme planı vadesinden evvel yapılmış olan bütün ödemeler bankaları zor halde bırakabilmektedir. Bu nedenden dolayı son zamanlarda kimi bankalar evlerin kredisinin erken ödenmesi durumunda %2 oranında erken ödeme karşılığı talep edebilmektedir. Fakat bu ceza vaziyetin kroki halindeki ileriki olan yeni yasa ile kalkması beklenmektedir.

Kredi borçu olan evi kolaylıkla satan biliriz bununla alakalı aklımızda herhangi bir sorunun kalmadığını varsayarak satış işlemleri esnasında başka alternatif Seçenekler de sunabiliriz.Bu alternatif Seçenekler arasında ihtiyaç kredisine çevirmek ve krediyi devretmek mümkündür. Ancak bu süreçte en önemli kural bu işlemleri bankanın bizzat izin vermesi gerekmektedir. Bankanın onayından sonra evi satın alan kişi hem kredinin kalan ödemelerini gerçekleştirebilir hem de kredi üzerinden %21 ceza ödemesi de yapabilir.

Mevcut konut kredisi ihtiyaç kredisi ne çevirmek durumunda ihtiyaç kredisine Çevirme alternetifleri de mevcuttur. Konut kredisinın devredilmemesi durumu nasıl olur? Ev satıldıktan sonra alınan para ile farklı bir ev alınması durumunda konut kredisi devri edilmemektedir. Konut kredisinın vadesinin bitimine yakın ihtiyaç kredisi kullanımı ile bu durum sonucunda bankalar sunmuş oldukları ihtiyaç kredisi seçenekleri ile kazançlı bir işlem yapmış olunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı