Diğer

Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi

Pek çok kişi bir ev sahibi olabilmek için bankalara müracaat etmekte ve konut kredisi seçeneklerinden yararlanarak ipotek karşılığında kredi kullanabilmektedir. Konut kredilerinde gerçekleşen bu başvuru süreçlerinin yoğunluğu ve zorluğunun yanı sıra kullanılan konut kredisinin geri ödeme planları da detaylı bir analizi gerektirmekte olan süreçleri kapsamaktadır. Bu süreçler pek çok nedenden kaynaklı olarak satın alınan evin satılabilme durumuna gelmesine sebep olabilmektedir.

Kullanılan konut kredisinin geri ödemelerinde sıkıntılar yaşanması ya da geri ödemelerde aksaklıklar oluşması gibi durumlar ile karşılaşmak mümkündür. Bu sıkıntılı geri ödeme süreci içerisinde kullanılan kredinin ağırlığından kalkabilmek için tüketici evi satma düşüncesinde olabilmektedir. Bu durum sonucunda da kredi borcu devam eden ev satılabilir mi sorusu akla gelmektedir. Bu sorunun yanıtı ile ilgili tüm ayrıntılı bilgilere yazımız içerisinden ulaşmak mümkündür.

İlk olarak tüketicilerin merak etmiş olduğu temel soruya yanıt vermek gerekmektedir. Konut kredisi karşılığında alınmış olan evin herhangi bir zaman diliminde satılması ya da mevcut bir para ile kalan kredi tutarlarının kapatılması mümkündür. Bu durum bankalar tarafından pek olumlu karşılanmamaktadır. Kredi ödeme planındaki hızlı değişim ve bu ödeme planı vadesinden öncesinde yapılmış olan tüm ödemeler bankaları zor durumda bırakabilmektedir. Bu nedenle günümüzde bir takım bankalar konut kredisinin erken ödenmesi halinde %2 oranında erken ödeme karşılığı talep edebilmektedir. Ancak bu ceza durumun taslak halindeki gelecek olan yeni kanun ile kalkması beklenmektedir.

Kredi borcu devam eden ev satılabilir mi sorusuna yanıt verilmesinin ardından ödemelerinin gerçekleştiği evi kolaylıkla satmak mümkündür ve herhangi bir yasal engelin bulunmadığını belirtmek gerekmektedir. Ancak satış işlemleri esnasında başka alternatif seçenekler de bulunmaktadır. Bu alternatif seçenekler arasında krediyi devretmek ve ihtiyaç kredisine çevirmek seçenekleri yer almaktadır. Krediyi devretme işleminde banka onayı ile konut kredisini satın alacak kişiye devretmek mümkündür. Ancak unutulmaması gerekir ki bu işleme bankanın onay vermesi gerekmektedir. Daha sonrasında evi satın alan kişi kredinin kalan ödemelerini kolayca gerçekleştirebilmekte ve kredi üzerinden %2’lik ceza ödemesi de yapılması gerekmektedir.

İhtiyaç kredisine çevirme alternatifinde ise mevcut konut kredisi ihtiyaç kredisine çevirme durumu söz konusudur. Evin satılmak istenilmesi halinde alının para ile farklı bir ev alınması söz konusu ise konut kredisi devredilmemektedir. Bu durum sonucunda ise bankalar sunmuş oldukları ihtiyaç kredisi seçenekleri ile konut kredisinin vadesinin bitimine yakın ihtiyaç kredisi kullanımı ile kazançlı bir işlem yapmış olunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı