Kredinotum.com

Kredi Borcunu Başkasına Devretme

Kredi kullanımı ülkemizde ihtiyaç halinde tercih edilen para bulma yöntemlerinden ilk akla gelen ve tercih edilen yöntemdir. Acil para ihtiyaçlarında kredi notunun yüksek olması durumunda bankalar aracılığıyla genellikle aynı gün veya en geç bir sonraki gün nakit paranız hesabınıza yatırılır. Bankadan bazı durumlarda başkası adına çekilen krediler bazı durumlarda da borç transferi yapılabilmesi gereken durumlarda kredi borcunun başkasına devretme işlemi akla gelmektedir.

Örnek olarak ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisinde evin veya aracın satılabileceği ancak araç veya ev üzerindeki ipotekli krediden dolayı satılamaması ile kredinin devredilme durumudur. Konuyla ilgili detaylı bilgi için borç kapatma kredisi veren bankalar isimli makalemizi okumanızı öneririz.

Hiçbir banka krediyi devir etmediği gibi araç veya evin ipotek edilmiş olması durumunda da borcun tamamının borç sahibi tarafından ödenerek borcun kapatılması durumunda ev veya araç üzerindeki ipotek banka tarafından kaldırılarak satışa hazır hale getirilir.

Hiçbir banka verdiği ihtiyaç, mortgage veya taşıt kredisinin başkasına devredilmesine izin vermeyeceği gibi bu işlem sadece borç transfer kredisi ile sağlanmaktadır. Borç transfer kredisinde işlem, borcu devir almak isteyen kişinin bankaya kredi başvurusu yaparak tüm borcu ödemesi işlemi olup standart ihtiyaç kredisi ile daha yüksek faiz ve masraflar ile krediyi başkasına devretme işlemi sağlanabilmektedir.

Bankalar, borçlu kişiyi borcun bitişine kadar borç sahibinden tahsil ederler. Ayrıca varsa kefil de borcun sahibidir. Diğer türlü hiçbir banka kredi borcunu başkasına devretme işlemi yapmadığı gibi böyle bir işlemi de asla onaylamayacaklardır. Bu aşamada kesinlikle borcun başkasına devredilmesi gerekiyorsa o kişinin aynı bankaya kredi başvurusu yaparak, sizin borcunuzu devralmak istediğini bunun için borç transfer kredisi işlemini kabul ettiklerini belirtmeli ve borcun tamamı üzerinden kredi çekerek aynı miktar üzerine faiz ve masrafları kabul etmelidir.

Kredi Borcunu Başkasına Devretme
3.9 (77.5%) 8 yıldız

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • araba almak için başkasının üzerine kredi çektirdim ve ben aracı ve kredi brcunu kendi üstüme almak istiyorum nasıl yapabilirim bana detaylı bilgi verecek konuya hakim birisi bana 05444944287 numaran ulaşabilir mi ?

  • Merhaba.ben ihtiyaç kredisi kullandim.yasadigim ev benim.ancak ipotek gostermedim. Evi ailemin üzerine devretsem borç odeyememe durumunda eve ipotek konulur mu ?

  • Ben kendi adima kiredi cektim ve baskasi kullandi bunu kullanan kisiye basil devrederim benim uzerime oldugu icin fazla onemsemiyor bunun icin noterden yazi cikartmis olsam by kisiye cektim Ben kirediyi ve bu kisiye devretmek istiyorum nasil yapabilirim bana yardimci olursaniz sevinirim

  • başkası adına kredi çektim o kişide ödemiyor ben bu durumda kredi borcunu o kişiye devretmek istiyorum ama devredemiyorum bu kişide benim kuzenim ne yapacam bilmiyorum