Kredinotum.com

Kredi Çekerken Hangi Masrafları Reddedebilirim

İnsanların ihtiyaçlarını gidermek için, paraya gereksinim duyarlar. İhtiyaçlarını gidermek için ise katılım bankaları, kamu bankaları veya özel bankalardan tüketici kredisi, konut kredisi veya araç kredisi gibi krediler çekerler. Kredi çekerken çekeceğimiz kredi oranı, kredi çekeceğimiz banka çekeceğimiz kredi miktarını belirleyip bankaya başvurduk. Bankalar kredi için başvuranları zaten çantada keklik olarak görüyorlar bu yüzden dersimize iyi çalışmamız gerekir.

Kredi çekerken genelde sadece kredi oranları ve tutarlar değil masraflarda önemlidir. Bankaların belli şartlar altında verdiği tüketici kredisi, konut kredisi veya araç almak için kullanılan kredilerden çekerken; kredi çekerken hangi masrafları reddedebilirim gibi bir soru geliyor akıllara. Önümüze konan ne yazdığını bile bilmediğimiz sayfalarca yazıya imza atıyoruz. Son çıkan yasalar çerçevesinde bu yazılar daha anlaşılabilir ve tüketici lehine düzenlenmeler oldu.

Bu şartlardan hangi masrafları ret edebileceğimizi bilmiyoruz. Öncelikle bize verilen sözleşmeyi dikkatlice okumalıyız ve aleyhimize olan maddeleri kredi çektiğimiz banka görevlisi ile görüşüp düzeltmesini talep edebiliriz. Eğer banka görevlisi istediğimiz değişikliği yapmaz ise aslında yapacak çok fazla bir şey yok çünkü malı yani parayı satan onlar. Maalesef kredi çekerken masrafları ret etmemiz krediyi veren banka tarafından kredinizin onaylanmaması ile sonuçlanabilir.

Yapılması gereken sözleşme yapılmadan önce banka ile görüşüp buna göre bir sözleşme yapmak daha mantıklıdır. Krediniz çektikten sonra eğer haksız bir masraf alındığını düşünüyorsanız bunun için tüketici hakem heyetlerine veya bankaya başvuracaksınız. Maalesef bankaların tutumu bu konuda genelde tüketici lehine olmamaktadır. Haklarımızı bilmek ve yapılan sözleşmelerin buna göre yapılmasını sağlamak  için banka ile iyi bir görüşme şarttır. Bankaların bu tek taraflı sözleşmeleri kredi çekmek isteyen tüketiciler için büyük dezavantaj bu konuda ilerleyen zamanlarda yeni kanunlara gerek vardır. Bankaların bu keyfi hareketlerinin yeni kanunlarla  engellenmesi lazım.

Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.