Kredi Kartı

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Güncelleme:

Kredi kartı insanlar tarafından düzgün bir şekilde kullanıldığında çok büyük yararı olan bir sistemdir. Ancak hayat içerisinde yaşanılan dalgalanmalar nedeniyle bazen kredi kartı ödemelerinde sıkıntı yaşamaktayız. Bu hepimiz için geçerli olan bir durumdur. Buna neden olan sebepler arasında birden fazla kredi kartı kullanılması ya da ödeme yapamayacağımız boyutlarda kredi kartı kullanmasıdır.

Bu durumda en azından kartınızın kredi asgari ödemesini yapmanızda fayda vardır. Genelde bu bilgi kredi kartınızın ekstresinin içerisinde bilgi olarak size gönderilmektedir. Ancak biz size kendi asgari tutarınızı hesaplamanızın nasıl yapacağınızı anlatacağınız. Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama yöntemi ile ödemeniz gereken miktar konusunda tereddüt içerinde kalmadan hızlı bir şekilde ödemenizi hesaplayabileceksiniz. Bu şekilde ödemeyi sürekli olarak yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü 3 aydan uzun süre asgari ödeme yapan kişilerin kredi notu düşürülmektedir. Az bir kredi kartı ödemeniz yüzünden ileride kullanmak isteyeceğiniz kredi sırasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu durum gibi durum içerisinde kalmamanız için ödemenizi konusunda dikkatli olmalısınız.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu, 8 Ekim 2013 tarihi itibarı ile yayınladığı yönetmelikte bu konuda düzenlemeler yaptı. Bu yönetmeliğin içerisinde kredi kartı limit aktarımı, nakit çekebilme limiti ve asgari ödenmesi gereken tutar konusunda düzenlemeler yapıldı. Asgari tutarını hesaplamaya başlamadan önce bazı konularda bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede  kolayca asgari tutarınızı hesaplayabilirsiniz. Bilmeniz gereken bilgiler;

  1. Kredi ektrenizin hangi yılda ve ayda olduğunu bilmelisiniz.
  2. Kredi kartınızın toplam limiti öğrenmelisiniz.
  3. Kredi kartınızı ilk olarak hangi tarihte aldığınız bilgisini bilmeniz gerekiyor.

Tüm bilgileri topladıktan sonra şimdi geldi asgari tutar ödeme hesabınızı yapmaya. 17 Aralık 2010 tarihinden sonra kredi kartınızı aldıysanız, o ay ödemeniz gereken kredi kartı borcunuzun yüzde 40 tutarını yıl boyunca ödemeniz gerekiyor. 1 yıl sonra ise kredi kartı asgari tutarınız yüzde 27’ye düşecektir. Bunda etkili olan maddeler ise 15.000 TL ye kadar limiti olan kredi kartları için 1 yıl sonrasında asgari ödeme tutarı yüzde 27, 15-20000 TL arasında limiti olan kredi kartları için limit yüzde 32, 20 bin TL üzerinde kredi kartları belirlenen asgari ödeme oranı yüzdesel bazda %40 olarak hesap edilmiştir. Örneğin 2000 TL limitli kartınızın limitini sonuna kadar kullandıysanız, ilk yıl yüzde 40 yani 800 TL asgari ödeme limitiniz olacaktır. İkinci yıl bu tutar 540 TL ödemeniz gerekiyor. Hesap bu kadar basittir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı