Kredi Kartı

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Güncelleme:

Hayatımızın ayrılmaz parçalarından biri haline gelen kredi kartlarını kullanma konusunda sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Sürekli olarak takip gerektiren bir para aktarma cihazı. Gerekli şekilde takip edilmediği zamanlarda ödeme konusunda sıkıntılar çıkabilmektedir. İnsanlar bazen aylık ödeme güçlerinin üzerinde harcama yapabiliyorlar. Bu durum kredi kartı ekstresi elimize geçtiğinde ortaya çıkıyor. Peki, bu konuda yapmanız gereken ve dikkat etmek zorunda olduğumuz ödemeler nelerdir.

Ödeyebileceğiniz tutardan daha yüksek miktarda harcama yaptığınız aylarda yapmanız gereken kredi kartı asgari ödeme tutarı üzerinden ödeme yapmaktır. Bu tutarı kendiniz hesaplayabileceğiniz gibi kredi kartı ekstrenizde yazılı olarak size bildirilecektir. Bu ödemeyi maksimum 3 ay yapabilme şansına sahipsiniz. Bu şekilde ödemeye devam ettiğiniz taktirde banka gözünde kredi notunuza eksik puan verilecektir. Bu durumla karşılaşmamak için düzenli olarak kredi kartınızın tam borcunu ödemeye dikkat etmelisiniz. Kredi kartı gerektiği şekilde kullanıldığı taktirde insana büyük kolaylık sağlamaktadır. Sizde kredi kartınızı kullanırken dikkat etmelisiniz. Her ay kredi kartı limitinizi sonuna kadar kullanmanıza gerek yok. Ödeyebileceğiz miktar ile kendinizi sınırlamalısınız ve harcamalarını yaptığınızda bu bilgileri tek tek yazmalısınız. Bu sayede ay sonu gelmeden kredi kartı borcunuzu otomatik olarak öğrenme şansına sahipsiniz.

Bu bilgi sayesinde ay sonunda limitinizi aştığınız harcamalar yapmışsanız ya da o ay ekonomik olarak bazı sıkıntılar yaşıyorsanız kredi kartınızın askeri tutarınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. En son 2013 yılında yapılan bankalar kanunu düzenlemesi ile kredi kartı asgari ödeme tutarları belirli limitlere çekildi. Bu limitleri size aktaralı ve örnek olarak bir kredi kartının aylık ödeme miktarını hesaplayalım. Kredi kartınızı aldığınız ilk yıl limitiniz yüzde 40 tutarında asgari tutarı ödemek zorundasınız. İlk yıl dolduktan sonra bu oran yüzde 27’ye düşürülecektir.

Ayrıca kredi kartı limitine göre de asgari ödeme oranları da değişkenlik görülmektedir. 15.000 TL’ye kadar olan kredi kartlarında ödemeniz gereken asgari tutar oranı yüzde 25 olarak sınırlanmıştır. 15 bin ve 20 bin TL arasında bir kredi kartına sahipseniz ödemek zorunda olduğunuz asgari ödeme tutarı yüzde 30 olacaktır. 20 bin TL ve üzerinde bir kredi kartınız varsa ödemek zorunda olduğunu asgari tutar oranı kart bedelinin yüzde 40’ı olacaktır. Bankalar arsında küçük oran farklılıkları olabilir ama kabaca ödeme şekliniz bu sınırlar içerisinde olacaktır. Bu bilgiler ışığında ay sonu gelmeden kredi kartınızın asgari ödeme miktarını kendiniz birkaç temel matematik işlemiyle kolayca hesaplayabilirsiniz. Kredi kartı kullanımına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Borcunu Bıtırp kurtulsak bıdaha zaten kullanmıcam sadece asgari tutarını odesek yıne bu dedıgınız sekılde olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı