Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır

Günlük alışverişlerde ödeme kolaylığı sunması, acil nakit ihtiyaçlarında nakit desteği sağlaması ve faturaların otomatik olarak ödenmesi gibi hususlarda pek çok yönden avantaj sağlaması sebebi ile bankacılık ürünleri içerisinde yer almakta olan kredi kartları pek çok tüketici tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Tüketiciler tarafından aktif olarak kullanılmakta olan ve birden fazla kredi kartına sahip olan tüketiciler nakit taşıma ihtiyacı duymamaları sebebi ile de tercih etmektedirler. Günlük alışverişlerde ve diğer ihtiyaçlarda ilk olarak tercih edilmekte olan bu kredi kartları pek çok alanda geçerli olan ürünler ile kullanılabilmektedir.

Kredi kartlarının kullanıcılara sunmuş olduğu avantajların yanı sıra bilinçsiz kullanımı sonrasında pek çok sorunlar ile tüketicileri karşı karşıya bırakabilmektedir. Kredi kartlarının yanlış kullanımından doğan sorunlara eşlik eden ödeme problemleri büyük mağduriyetlere sebep olduğu gibi kredi kartlarının bloke olarak bankalar tarafından kullanıma kapatılmasına da neden olabilmektedir. Kredi kartlarının bloke olması sonrasında kredi kartından herhangi bir alışveriş ya da nakit avans çekme gibi işlemler ne yazık ki yapılamamaktadır. Bu nedenle mevcut kredi kartı borcunun kapatılması gerekmektedir.

[irp posts=”3417″ name=”Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Açılır”]

Kredi kartlarının bloke olmasına neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında ilk olarak bloke işleminin tüketici tarafından talep edilerek kullanıma kapatılması bulunmaktadır. Kredi kartının çalınması ya da kaybolması gibi nedenler ile yapılan bloke işlemlerinde aynı kredi kartının blokesinin kaldırılması mümkün olmamaktadır. Kişinin talebi doğrultusunda banka tarafından kapatılan kredi kartına karşılık olarak aynı hesap üzerinden bir kredi kartı gönderilmektedir.

Kredi kartlarının bloke olmasına neden olan faktörler arasında yer alan diğer bir unsur ise mevcut borç tutarları ve bu tutarlar karşılığında yapılmakta olan ödemeler demek mümkündür. Mevcut borçların vadesinde ödenmemesi durumunda banka riski en aza indirmek ve borçların ödenmesini sağlamak amacı ile kartları işlem yapamaz hale getirmektedir. Yine bunun sonucunda da bu kredi kartı ile herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Kart sahiplerinin kart borcuna ait dönemsel borcunu son ödeme tarihi itibari ile en az 3 kez üst üste ödememesi halinde bankalar bu kredi kartlarını otomatik olarak bloke etmektedir. Bu işlem ile kart sahiplerinin alışveriş yapmaları kısıtlanmaktadır.

Kredi kartı blokesi nasıl açılır sorusuna yanıt verilecek olursa ise, öncelikle mevcut borcun kapatılması gerekmektedir. Bankaya olan tüm borcun ödenmesinin ardından 24 saat sonrasında yeniden kredi kartlarını kullanabilmektedirler. Kredi kartı borcunun 3 dönemde üst üste aksatılması sonrasında tüketicinin yasal takibe alınması ve hukuki sürecin başlatılması gibi sorunlar karşısında kalması halinde de borcun tahsilatı için belirlenen süre içerisinde kartın blokesi kesinlikle kaldırılmamaktadır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan