Kredinotum.com

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir

Kredi kartlarının sunmuş olduğu avantajlar nedeni ile alışverişlerde vazgeçilmez bir ödeme aracı olarak tüm tüketiciler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak ödeme aracı olmaktan daha çok borçlanma amacı ile kullanılmaya başlaması ile birlikte pek çok tüketicinin sorunlar yaşamasına ve büyük sıkıntılar çekmesine sebep olmaktadır.

Kredi kartı harcamaları sonrasında dönem içi alışverişlerinin hesap ekstreleri belirtilen son ödeme tarihleri içerisinde yapılmalıdır. Aksi halde ödeme gecikmeye düşmekte ve negatif kayıt olarak kaydedilmektedir. Ayrıca bu durumun süreklilik kazanması ve ödemelerin yapılmaması da kişilerin kara listeye girmesine sebep olmaktadır. Bu durum karşılığında da pek çok tüketici kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilir hususunda araştırmalar yaparak borçlarını düzene sokmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu aşamada tüketicilerin kredi kartları borçlarından kaynaklı olarak kara listeye girilmesinden daha çok kredi notu puanında gözlemlenen düşüşlere dikkat etmesi gerekmektedir.

Kredi notu düzenli ödemeler sonucunda iyi bir skoraja yükselebilirken, düzensiz ve geciktirilmiş tüm ödemeler sonucunda da düşüş göstermektedir. Yani kredi kartı ödemelerinin kara listeye girilmesinden daha çok kredi notu üzerindeki büyük etkisi düşünüldüğünde finansal çalışmaların engellenmesine yol açabilecek sonuçlar doğabilmektedir. Kredi notunu düşük olması sonucunda bankalar başvurulara prosedürler gereğince olumsuz yanıt verebilmekte olduğu gibi, kişinin kara listeye girmesi halinde ise 5 yıl süreli olarak tüm çalışmalara sınırlama getirilmektedir. Bu nedenle her iki husus da tüketici tarafından dikkate alınarak işlemlerin yürütülmesi büyük ölçüde önemlidir.

Kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilir sorusuna yanıt vermek gerekirse; kredi kartı borcunun geciktirilmesi halinde 10 gün banka tüketiciyi aramakta olup, geciktirilmiş olan kredi kartı borcu hatırlatılmaktadır. Bu ödemelerin 30 günü aşması halinde de idari takip süreci başlatılmaktadır. 30 günlük geciktirilmiş kredi kartı borçları kredi notu açısından sıradan gecikmelerdir. Bu süreç içerisinde kişinin kara listeye girmesi durumu yoktur. Ancak kredi notunun önemli bir düşüşüne neden olan bir gecikme olarak ele alınabilmektedir. Ayrıca bu süreç içerisinde de banka müşterisini aralıklı olarak aramakta ve yasal işlemler için uyarmaktadır. 90 gün içerisinde borcun ödenmemesi halinde de tüketici hakkında yasal süreç başlatılmakta ve avukatlık olunmaktadır.

Bu süreç itibari ile kara listeye girme durumu söz konusu olmaktadır. Kredi kartı ödemelerinin 90 günlük bir gecikmeye düşmesi ile kara listeye girilmektedir. Mevcut borcun ödenmesi halinde dahi 5 yıl süreli olarak kara listeden çıkmak mümkün olmamaktadır. Ayrıca bu süre içerisinde tüm bankalar ile olan çalışmalara kısıtlamalar getirilmekte ve engellenmektedir.

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.