Kredi Kartı

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Güncelleme:

Mevcut kredi kartı ile pek çok ihtiyaç karşılamak mümkün iken bazen elde olan ya da olmayan nedenlerle, şartlarınızda oluşan değişimler itibarı ile kredi kartı borcunuzu ödeyemez duruma geldiniz ve Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım sorusunu soruyorsanız işte yapmanız gerekenler.

Öncelikle mevcut kredi kartı ya da kartlarınız ile yapmış olduğunuz bütün harcamalar için aylık bir ekstre dönem borcu çıkacaktır. Bir de ödemeniz gerekmekte olan asgari ödeme tutarı söz konusudur. Asgari ödeme bedeli, kredi kartının o ay içinde ekstre borcundan ödemeniz talep edilen en az tutardır. Eğer ekstre borcunun tamamını ödeyemiyorsanız, o zaman bu tutarın asgari bedelini ödeyerek, diğer kalan borcu bir diğer aya devretmeniz mümkündür. En az ödeme tutarını bankaya yatırmanız durumunda, kartınızda ödeye dair gecikme söz konusu olmayacak ve kredi kartını kalmış olan limit çerçevesinde kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnızca ekstre borcundan kalmış olan bakiyeye faiz işlemesi de söz konusu olacaktır.

Kredi kartının asgari ödeme bedelini de ödeyemediğiniz bir durumda kredi kartı için gecikme dönemi söz konusu olacak ve 3 ay ardı ardında ödenmemiş olan asgari ücret sebebi ile kredi kartı idari takibe düşecektir.

Kredi Kartı Borcunu Nasıl Yapılandırabilirsiniz

Kredi kartı borcunu ödemeyecek duruma geldiğiniz noktada, bu defa borcu değişik çözüm yollarından nasıl ödeyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Kullandığınız kredi kartının ait olduğu banka ile görüşüp, kredi kartının borcu için yapılandırma talep edebileceğiniz gibi, borcu aylık taksitler şeklinde ödemeniz mümkün olacaktır. Bu yapılandırma sırasında dikkat etmeniz gereken unsur ise, yapılandırma aylık taksitinin diğer aylık harcamalarınıza olacak orantısıdır. Ödeyebileceğiniz bir rakamda anlaşmak ve yine zor durumda kalmamak bu süreçte önemlidir.

İhtiyaç Kredisi Çekerek Kredi Kartı Borcu Ödeme Yolu

Kredi kartınızın borcunu kapatmak için çalıştığınız bankadan ihtiyaç kredisine başvurabilir ve aylık taksitler şeklinde borcunuzu gecikme faizi işlemeden ödeme şansını kullanabilirsiniz. Kredi kullanıp, borcu ödeme yolunun en büyük avantajı da, kredi kartını kullanıma kapatmaksızın, aynı koşullarda kullanmaya devam etmenizdir. Ayrıca var olan diğer bankalardaki borçlarınız için de bir tek kredi çekip, borçlarınızı kapatabilir ve düzenli bir şekilde ödeme olanağını yakalayabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı çok büyük avantajlar ve imkanlar sunsa da, yine kullanırken dikkat etmek ve aylık ödemelerini kazancınız doğrultusunda belirleyerek, zor durumda kalmaksızın harcama yapmakta fayda olacaktır. Pek çok banka borç kapatmak için tüketici kredisi imkanı da sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı