Kredinotum.com

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır

Kredi kartları bankalar ve diğer yetkili finansal kuruşlar tarafından tüketicilere belirli limitler oranında açmış oldukları krediler ile nakit kullanımı olmadan mal ve hizmet alabilmeyi, nakit kredi çekebilmeyi sağlamak amacı ile verilmekte olan ödeme araçlarıdır. Kredi kartları 18 yaşını aşmış olan ve düzenli bir gelir sahibi olan tüm vatandaşlar tarafından kullanılabilmektedir. Kredi kartları kullanımı ve taksitli alışveriş imkanı sağlaması sebebi ile pek çok kişi tarafından kullanılmakta hatta günümüzde birden fazla kredi kartı sahibi olan kişiler de görülmektedir. Tüketicilerin günlük alışverişlerinde dahi nakit kullanmaması ve kredi kartları ile taksitli alışveriş seçeneklerinden yararlanıyor olması da kaçınılmazdır. Bunun sonucunda da kredi kartlarının dönem sonu aylık ekstre borçları da yapılan alışverişler doğrultusunda düzenli bir şekilde ödenmelidir.

Ödenmemesi halinde bankalar ödenmemiş borç tutarları üzerinde cezai işlem uygulamakta ve borç tutarlarına faiz uygulaması yapmaktadırlar. Kredi kartı dönem borcunun minimum ödeme tutarının altında ödenmesi durumunda ya da hiç ödenmemişi halinde yalnızca minimum ödeme tutarı kısmına gecikme faizi işlenmekte ve bu faiz aylık faiz oranı olarak tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. Bu aşamada da pek çok tüketici kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır hususunda araştırmalar yapmaktadır. Bu soru ile ilgili tüm ayrıntılar yazı içerisinde yer almaktadır.

Önceki dönemden devretmiş olan herhangi bir borç bakiyesi mevcut değilse ve hesap özeti içerisinde belirtilmekte olan borcun tamamı son ödeme tarihi itibari ile ödenmiş ise alışverişlerden kaynaklı borç tutarlarına herhangi bir faiz işletilmemektedir. Ancak dönem içi borcun bir kısmının ödenmesi durumunda kalan hesap bakiyesi üzerinden bir faiz hesaplaması yapılmaktadır. Bu hesaplamada kalan hesap bakiyesine asgari tutar ve üzerinde ödeme yapılması halinde gecikme faizi uygulanmamakta olup, asgari tutarın altında ödeme yapılması durumunda da asgari ödeme tutarının ödenmeyen bölümü için gecikme faizi hesaplanarak işlenmektedir. Bu aşamada kalan tutarın asgari ödeme tutarını aşmakta olan kısım için de akdi faiz uygulanmaktadır. Akdi faiz ise dönem borcunun minimum ödeme tutarı ya da üstünde ödeme yapılması halinde kalan hesap bakiyesine yapılan faiz uygulamasıdır.

Faiz uygulamalarında son ödeme tarihi baz alınmaktadır. Ayrıca yasalar çerçevesinde kredi kartı ile ilgili tüm faiz tutarlarının üzerinden %5 oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ile %15 Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu tutarları da hesaplanarak ilave edilmektedir. Bu vergiler ilgili olan banka faiz tutarlarına ilave edilmekte ve devlet adına kredi kartı kullanıcısından tahsil edilmektedir.

 

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.