Kredinotum.com

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür

Kredi kartı günlük yaşam içerisinde önemli bir yer edinmiş ve hayatın bir parçası haline gelerek tüketicilerin nakit taşıma ihtiyacı duymadan kredi kartları ile alışveriş yapmasına olanak sunmaktadır. Harcamalarda kredi kartının aktif olarak kullanılması sonucunda belirlenen limitler karşısında da sorunlar yaşanabilmektedir. Çoğu tüketici limitlerin düşük olmasından yana sorunlar yaşayabilirken, kimilerinin de yüksek limitli kredi kartlarından şikayetçi olduğunu söylemek mümkündür. Kredi kartı limitinin düşük olması alışverişlerde yetersiz bakiye nedeni ile kısıtlama olmasına yol açabilirken, yüksek limit harcamaların fazla olmasına aynı oranda teşvik etmektedir. Bu aşamada tüketiciler bilinçsiz kredi kartı kullanımından kaçınmak amacı ile kredi kartı limiti nasıl düşürülür hususunda araştırma yaparak aktif limitlerini azaltmaya gitmektedirler.

Kredi kartı limiti bankalara verilen talimatlar doğrultusunda düzenli olarak artabilirken, direkt talimatlar ile de arttırılabilmektedir. Bankaların tüketicilere sormadan limit arttırma işlemleri yaptığı da bilinmektedir. Bu durumlar sonucunda kredi kartı limiti düşürme işlemleri ile yüksek limitin önüne geçmek mümkündür. Otomatik limit arttırma talimatları gibi düzenli artışa olanak sunan işlemler kredi kartı harcamalarında ve ödemelerinde dikkatli ve disiplinli olan tüketicilere rahatlıkla uygulanmaktadır.

Öncelikle limit arttırma talimatı gibi bir işleme başvuru mevcut ise bankalar ile görüşerek talimatın iptal edilmesini talep etmek gerekmektedir. Bu işlem sonrasında herhangi bir dönemde kişinin bilgisi ve onayı olmadan limit arttırımı yapılamamaktadır. Kredi kartı limiti nasıl düşürülür sorusuna yanıt vermek gerekir ise, ilk olarak kredi kartı limitini düşürmek için bankanın telefon bankacılığı üzerinden iletişim kurarak kredi kartı limitinin düşürülmesine ilişkin işlemin yapılması için bilgi verilmelidir.

Telefon bankacılığının yanı sıra bankanın herhangi bir şubesini ziyaret ederek bir dilekçe yardımı ile başvuru yapmak gerekmektedir. Ancak günümüzde pek çok banka limit düşürme taleplerini telefon bankacılığı üzerinden işleme sokabilmektedir. Telefon şubesi üzerinden herhangi bir işleme başlanılmaması durumu söz konusu ile bankaya müracaat edilmesi önerilmektedir. Limit düşürme talebi sırasında bankalar müşterilerinin taleplerini tekrar düşünmeleri için biraz ısrarcı olabilmektedirler. Bu aşamada ikna süreleri biraz uğraştırıcı olabilmektedir. İstikrarlı bir kararla talebin tekrar beyan edilmesi işlemin başlatılmasına yardımcı olmaktadır. Telefon bankacılığı üzerinden işlemleri yürütmekte olan bankaların yanı sıra direkt olarak şubeden işlem yürütmekte olan bankalar vardır. Bankanın telefon şubesi üzerinden işlem yapmadığı durumlarda şubelerin ziyaret edilmesi önerilmektedir. Şubelere yapılan başvurularda bir dilekçe ile talebin beyan edilmesi önerilmektedir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.