Kredinotum.com

Kredi Kartı Ödemesinde Gecikme Durumunda Ne Yapılmalıdır

Öncelikle bankalara var olan kredi kartı borçlarınızı zamanında ödememeniz durumunda kredi notunuzun düşeceğini ve kara listeye girebileceğinizi unutmamalısınız. Bu, sizin ticari hayatınızdan 5 yıl götürebilir. Bu nedenle daima kredi kartı ödemelerinizi en kötü ihtimalle asgari tutarını ödemelisiniz ki yeni çıkan yasaya göre kredi kartı dönem borcunun 3. Ayında asgari tutar dahi ödemeyen kişilerin kredi kartı otomatik olarak, tüm borcu ödenene kadar kullanıma kapatılır. Bu durumda Kredi Kartı Ödemesinde Gecikme Durumunda Ne Yapılmalıdır sorununa cevap gelmektedir ki bu aşamada bankanız ile görüşerek kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz ve kredi kartı borcu yapılandırma işlemi talep ettiğinizi söyleyebilirsiniz.

Bu aşamada banka şubenize bizzat giderek kredi kartı yapılandırması ile ilgili müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz. Sizin kredi notunuza göre banka size ihtiyaç kredisi sağlayarak bunu kredi kartı borcunuza istinaden düşebilir ve bu sayede kredi kartı borcunuzu 12 – 18 – 24 veya 36 ay vade ile ödeyebilirsiniz. Ancak bu aşamada en kötü ihtimalle %10 civarında bir faiz farkı olacağını unutmamalısınız. Ayrıca banka size kredi kartınızı ödeyemediğiniz için taksitlendirme sunabilir. Bu aşamada tüm borcunuz banka tarafından 9 eşit taksite bölünerek belirli bir faiz oranında borcunuz taksitlendirilmiş olur. Ancak 9 taksitte ödeyemeyeceğiniz bir miktar ise kredi başvurusu aşamasını değerlendirebilirsiniz.

Eğer 3 taksit üst üste kredi kartınıza hiçbir ödeme yapmazsanız ve kredi kartınızın kredi kartı durdurularak borcunun ödenmesi beklenirse en geç 2 ay içerisinde kredi kartınızın tüm borcunu ödeyerek kredi kartınızı kullanıma açtırabilirsiniz. Ancak 2 ay sonunda da kredi kartı borcunuzun tamamı ödenmemiş olursa, banka kanuni takip birimi sizi arayarak tüm borcun ödenmesi için kısa süreli bir vade belirtecek ve bu süre içerisinde ödenmesi talep edilecektir. Bu süre en fazla 1 hafta 10 gündür. Eğer bu sürenin sonunda da ödeme yapmamış olursanız kredi kartınız tamamen kullanıma kapatılarak banka borç takip birimi tarafından iki günde bir siz ve aileniz aranarak borç talep edilecektir.

Borcunuzu 7. Ay içerisinde ödememiş olmanız durumunda borcunuz banka avukatına devredilecek olup borcunuz ile ilgili avukat tarafından aranacaksınız. Bu aramada borcun tamamı ödenirse sadece gecikme olarak sicilinize işlem yapılıp kanuni takip derdine girmeden borçtan kurtulacaksınız. Aksi durumda avukat icra takibi başlatırsa artık 5 yıl boyunca hiçbir banka ile çalışamayacaksınız ve kanuni olarak ne gerekiyorsa ödeme için banka avukatı öyle gidecektir.

Kredi Kartı Ödemesinde Gecikme Durumunda Ne Yapılmalıdır
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.