Kredinotum.com

Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim

Kredi kartlarının sunmuş olduğu avantajlar ve fırsatlar nedeni ile kredi kartı kullanmayan kişilerin sayısı oldukça düşük seviyelerdedir. Bu kadar çok kredi kartı kullanıcısı mevcutken, bazı kişiler de kredi kartı aidatları ve masrafları hatta bankalarla yaşanılan belli başlı sorunlar nedeni ile kullanmakta oldukları kartları iptal etmektedirler. Bu nedenle çıkan sorunların ardından kart kullanıcıları Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim sorusunu araştırmaya başlamaktadırlar. Ancak bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü kredi kartlarının iptal edilme işlemlerinin süreçleri kartın çıkarılması kadar kolay ilerlememektedir.

Kullanılan kredi kartının iptal edilebilmesi için bireyin ilk olarak tüm mevcut kart borcunu ödemesi gerekmektedir. Kredi kartının ileriye dönük olan borçlarının taksit tutarları da içerisinde olmak üzere ödenmesi halinde kart iptal edilebilmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değil ise herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunarak karta ait borcun kapatılması önerilmektedir. Kullanılan kredi yerine başka bir kredi kartı ile borç transferi işlemi yapılarak kartın borcunu tamamen ödeme ve kartı iptal etme işlemi de yapılabilmektedir. Kredi kartı iptalinde kullanılan en alternatifli yol ise kartın ait olduğu bankanın herhangi bir şubesine gidilerek kredi kartı iptal formu doldurmaktır. Bu form doldurularak yetkiliye teslim edilmelidir. Ancak formun onaylı nüshasının bir tanesini almayı unutmamak gerekmektedir. Bu onaylı formun saklanması ve muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Banka kartın iptali hakkında iletişim sağlanamıyor ve başka hangi yollarla Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim diye düşünülüyor ise eğer; bankanın genel müdürlüğüne kart iptali hakkında dilekçe yazılması önerilmektedir. Bu dilekçenin iadeli taahhütlü olarak gönderilmesine dikkat edilmeli ve dilekçenin bir örneğinin saklanmasına özen gösterilmelidir. Dilekçe uzun işlem süreci gerektirdiği için bankanın telefon bankacılığı kullanılarak da işlem hakkında destek alınabilmektedir. Telefon bankacılığı kanalı ile kredi kartı iptal işlemini gerçekleştirmek mümkündür.

Bu kanal diğer yöntemler arasında en sık kullanılan yollardan bir tanesidir. Müşteri hizmetleri ile yapılan görüşme esnasında kredi kartının kaybedilmesi sebebi gösterilerek kartın iptal edilmesi istenmelidir. Ancak kartın kaybolması durumunda banka yeni kart çıkartarak kişinin adresine yollamaktadır. Bu durumda ise kuryeyle gelen kartın alınmaması önerilmektedir. Böylece alınmayan kart banka tarafından direk olarak iptal edilmektedir. İptal işleminin teyit edilmesi ve bankanın aranarak iptal işlemi hakkında bilgi alınmasına özen gösterilmelidir.

Bankalar, Resmi Gazete bulunan 10.03.2007 – 26458 yürürlüğü gereğince Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik içindeki yasaya göre iptal talebinin yedi gün içinde gerçekleşmesini zorunlu tutmaktadır. Telefon bankacılığı sözleşmesine göre de başvurular kimlik doğrulaması ile yapıldığında talebin işleme alınması zorunludur.

Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim
5 (100%) 3 yıldız

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.