Kredinotum.com

Kredi Kartından En Fazla Kaç Taksit Alışveriş Yapılır

Günümüzde pek çok kişinin nakit taşıma derdi olmadan kredi kartı ile alışveriş yaptığını söylemek mümkündür. Kredi kartlarının avantajlı fırsatları ve taksitli alışveriş sunması sebebi ile pek çok kişinin birden fazla kredi kartı sahibi olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bilindiği gibi BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında 2014 yılı itibari ile tüketici kredilerinde ve kredi kartı harcamalarında kısıtlamalar yapmıştır.

Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ilk olarak yapmış olduğu taslak düzenleme kapsamında kuyumculuk ve telekomünikasyon alışverişlerinde taksitlendirme sayısını 6 ay olarak öngörmüş olup, daha sonrasında yayınlanan resmi gazetede bu yönetmelikte bu gibi harcamalarda yapılan taksitlendirmeler tamamen sonlandırılmıştır.

Resmi gazete yayımlanan yönetmelik kapsamında kredi kartı ile yapılan cep telefonu, sim kart, telefona para yükleme, altın ve mücevher alma ile gıda alışverişlerinde taksitlendirme işlemi yapılamamaktadır. Ancak akaryakıt, gıda ve yemek gibi işlemlerde taksitlendirme yasağı zaten yürütülmekteydi. Bu yönetmelik kapsamında kredi kartından yapılan işlemler dahilinde kredi kartından en fazla kaç taksit alışveriş yapılır sorusuna yanıt verilecek olur ise; kredi kart üzerinden yapılan mal ve hizmet alımlarında nakit çekimler sonrasında yalnızca taksitlendirme süresi 9 ay ile sınırlandırılmıştır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu taslak metin içerisinde taksitlendirme süresini elektrik ve elektronik eşyalarda, bilgisayar alımlarında ve araç kiralamalarında 6 ay, beyaz eşya ile mobilya alımlarında 12 ay olarak taksitlendirme imkanı sunarken, yeni düzenleme sonrasında özellikle beyaz eşyalar ile mobilyalarda ek tedbirler alınırken, tatil harcamalarında da sınırlamalara gidilmektedir. Yani resmi gazetede yayımlanan yönetmelik kapsamında kredi kartı ile yapılan tüm harcamaların taksit sayısı 9’u geçemeyecektir. Kredi kartı nakit çekimlerinde de taksit sayıları en fazla 9 yapılabilmektedir.

Kredi Kartından En Fazla Kaç Taksit Alışveriş Yapılır
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.