Kredi Kartı

Kredi Kartını İptal Ettirmek için Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümler

Güncelleme:

Bankalar müşterisi olan insanlara, hatta müşterisi olmayan kişilere dahi kredi kartı verme konusunda çok istekli davranmaktalar. Ancak çok basit bir şekilde oturduğunuz yere gelerek size verilen bu kartları iptal ettirmek istediğiniz de bankalar müşterilerine büyük güçlükler çıkarmaktalar. Bazen onları kararlarından vazgeçirmek için farklı teklifler sunmakta bazen de işlemleri çok ağır bir şekilde yapılmasını sağlamaktadırlar. Sizde bu şekilde bir durum yaşıyorsanız yapmanız gereken şeyleri sizlerin için yazımızın içinde paylaşacağınız. Ancak ilk olarak Kredi Kartını İptal Ettirmek için Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümler ile ilgili bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

Bir işe girdiniz ve iş yeri maaşınızı ödemek için belirli bir bankaya anlaştı, banka size ATM kartı yanı sıra kredi kartı da gönderdi ancak sizin bu şekilde bir talebiniz olmadı. Ancak madem geldi kullanayım belki işime yarar deniniz ya da kullanmamanıza rağmen kapattırma konusunda hiçbir girişiminiz olmadı. Bu durum sizin kartınıza yıllık aidat ödemesi yansımasına neden olacaktır. Elinizin altında kullanma şansına sahip olduğunuz kartı küçük bir ödeme dahi için bile olsun kullandığınızda bu miktarı ödemeyeceksiniz.

Hemen müşteri hizmetlerini arayacaksınız ve kartınızdan kesilen bu aidatı geri talep edeceksiniz, banka yetkilisi gerekli yasalar gereği bu ücretin bankanın hakkı olduğunu ve size geri ödeme yapılmayacağını söyleyecektir. Bu sefer kartı kapattırmak istediğinizi söylediğinde ise hem kart ücreti size geri verilecek artı bazı özelliklerde kartınıza ekleneceği size iletilecektir. Ancak kredi kartınızı gerçekten kapattırmak istediğinizde yapmanız gereken gerçek işlem banka şubesine gitmektir.

Gittiğinizde kredi kartı kapattırma isteğinizi yetkili kişiye söylediğinizde sizin müşteri hizmetlerini aramanız gerektiği söylenecektir. Ancak müşteri hizmetlerinin kartınızı kapatma yetkisi yoktur. Gittiğiniz şubede kart iptal formu doldurmanız gerekiyor. Bu sayede kartınızız kapatılması için işlemler başlayacaktır. Bu talep kartınızı sadece kullanıma kapatmasını sağlamayacaktır. Kart ile ilgisi olan kişinin bankada bulunan bu konuda olan tüm bilgilerinin ebediyen kapatılması anlamına gelmektedir. Yani kapattırdığınız kart ile ilgili banka bir daha sizden hiçbir talepte bulunamayacaktır. Dilekçeyi gerektiği gibi doldurduktan sonra bulunduğunuz şubede işlemi yapacak çalışana vermeniz gerekiyor.

Bu dilekçe ıslak imzalı olduğu için banka tarafından işleme konulmadığı taktirde hukuk önünde bankaya dava açma şansınız olacağından mutlaka gerekli şekilde işlem yapılacaktır. Tabi kapattırma işleminden önce kredi kartınızın tüm borcunun sıfırlanmış olması gerekiyor. Bazı bankalar borç devam ederken bu talebi olumsuz olarak cevap verirken bazıları bu talebi kabul ediyor ve belirli bir süre içerisinde borcun ödenmesini isteyebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kredi kartımı 2- 3 ay ödeyemedim yapılandırdım sonra bankaya borcumu ödedim ama kartımı geri kullanıma açmadılar fakat 1 yıllık kart kullanma ücreti almışlardı bu paraya geri alabilirmiyim yada dava açsam bu kez ben bir yıl nasılsa açık diye mağdur oldum mağduriyetimin bedelini öderler mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı