Kredinotum.com

Kredi Kartının Arka Yüzündeki CVV Kodu Hangisi

İnternetten veya telefon üzerinden alışveriş yaparken sürekli bize sorulan kredi kartınızın arka yüzünde yazan son 3 hane ile ilgili kredi kartının arka yüzündeki CVV kodu hangisi sorusuna cevap hazırladık. Bildiğiniz gibi kredi kartlarının tamamının arka yüzünde son 3 hane CVV kodu olarak bildiğimiz ancak ne işe yaradığını hiç bilmediğim bir kod mevcut. Bu kod güvenlik kodudur ve her kart için farkı verilerek sizin kartınız için size özel bir koddur.

Bu kredi kartı sahteciliğinin önüne geçmek amacıyla ortaya çıkartılan ve halen günümüzde kullanmakta olduğumuz koddur. Bu kodu kartın fiziksel olarak sizde olup olmadığının teyidi amacıyla sorgulanır. Kartın önündeki bilgilerin kopyalanması dışında arkasındaki bilgilerin de kopyalanması güç olması nedeniyle bu kod kullanılmaktadır. 1997 yılından itibaren tüm Mastercard’larda kullanılmaya başlanan CVV kodu 2001 tarihinden itibaren de tüm Visa kartlarda kullanılması zorunlu olmuştur.

Güvenlik numarası, kart basıldığı zaman sadece banka tarafından bilinen bir koddur. Bu kod ile birlikte son kullanma tarihi dışında hiçbir bilgi kimse tarafından bilinmemektedir. Bu numara sayesinde fiziksel olarak kartın sizde olduğu teyit edilir. Günümüze kadar halen fiziksel olarak kartın kendisinde olmaması durumunda, karta ait tüm bilgilere erişmiş olsa bile CVV kodunu kıramamıştır.

Bu kod genel olarak kredi kartınızın siyah şeridinin altında 4 hanenin yanında 3 hane olarak bulunur. Ancak bazı kredi kartlarında sadece 3 hane olarak CVV kodu da bulunmaktadır. Kredi kartı bilgileri gibi kabartma değil direkt düz olarak yazılmıştır. Bu bilgi pos cihazları dışında alışveriş yaptığınız kişiye bilgileri verirken yani internet ve telefon üzerinden kullanılmak amacıyla tasarlanmıştır.

Kredi Kartının Arka Yüzündeki CVV Kodu Hangisi
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.