Kredinotum.com

Kredi ve Kredi Kartı Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri kredi ve kredi kartı dosya masrafları nasıl geri alınır konusu. İlk yapmanız gereken kartı veren bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kart aidatın geri istediğinizi açıkça belirtin. Çoğu zaman müşteri hizmetleri size otomatik ödeme talimatı veya herhangi bir kampanyadan yararlanmanız için bilgilendirme mesajı verecektir. Bunlar sizi tatmin etmez ise ilgili kartın bankasına bir dilekçe yazmanız gerekir.

Dilekçenizi ilgili bankanın genel müdürlük adresine PTT’den iadeli taahhütlü olarak gönderseniz size cevap vermek zorundalar. Bunların hepsini yaptınız ama sonuç alamadınız en son yapacağınız iş tüketici hakem heyetine başvurmanız. Ekstre ile birlikte hakem heyetinde bulunan matbu itiraz dilekçeleri var genelde tüm hakem heyetlerinde bulunur onu da doldurun ve hakem heyetine teslim edin.

Üç ay sonra cevabın geldiğini ve bankanın parayı iade ettiğini göreceksiniz. Tüketici, konut, taşıt kredilerinin dosya masraflarını da on yıllık geriye dönük alabiliyorsunuz. Kredi kartında olduğu gibi yine bankaya kredi ile ilgili bir hesap özeti isteyin orada zaten dosya masrafı diye yazıyor. Yine bankaya dosya masrafınızı geri istediğinize dair bir dilekçe yazın. Eğer sonuç çıkmaz ise dosya masrafı tutarı  2200 liraya kadar ilçeye hakem heyetine, 2200-3300 lira arasında ise il hakem heyetine, 3300 liranın üstünde ise tüketici mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.

Hakem heyetlerine hesap özeti ile birlikte bir dilekçe yazmanız gerekecek o dilekçe de hakem heyetlerinde matbu olarak mevcut yine üç ay içerisinde sonuç aldığınızı göreceksiniz. Eğer ben bunlar ile uğraşamam diyorsanız sizin için son seçenek bir avukat ile görüşün çoğu avukat bu işleri yapıyor herhangi bir ücret almıyorlar veya çok cüzi ücretler alıyorlar, avukatlar paralarını bankadan davayı kazandıkları için zaten alıyorlar.

Kredi ve Kredi Kartı Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır
Yıldızlandır

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.