Kredi Notu

Kredi notu ne zaman güncellenir

Güncelleme:

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluş tarafından toplanarak bunların değerlendirilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine Kredi Notu denir. Ülkemizde bunu yapan tek kurum ise Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks firmasıdır. Kredi işlemi yapan tüm firmalar kredi notunu önemli bir ölçüde kullanmaktır. Bu durumun sonucu olarak kredi işlemi yapmak isteyen kişilerin kredi notunun yükseltmek için çeşitli yollara başvurarak kredi notunu yükseltmeye çalışmaktadır.

Bütün bankaların ortak olarak tuttukları kredi notu, kişinin banka ile olan tüm iletişimlerinden ortaya çıkmaktadır. Kredi notu değeri 0 ile 1900 arasında oluşur ve 1900 e yakın kişilerin kredi başvurularının olumlu sonuç alacağına işaret eder. Bu nedenle kredi notunun mümkün olduğunca yüksek tutulması gerekmektedir.

Genel olarak birçok insan kredi notunun aylık veya yıllık olarak olduğu düşüncesine kapılmaktadır. Bu düşünce doğru veya yanlış, çünkü kredi notu finansal kuruşların yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda Kredi Kayıt Bürosu’nun  ( KBB ) bildirimleri sonunca kredi notunun güncellenmekte ve yenilenmektedir.

Mesela aybaşından itibaren kredi kartı veya kredi borçlarınızı düzenli şekilde ödemeler yapıyorsunuz. Böylelikle Borçlarınız azalıyor kredi notunuzun yükseltmek için uğraşıyorsunuz. Ayın sonunda bankaya gittiğinizde kredi notunuzun değişmediğini göre bilirsiniz. Çünkü yapmış olduğunuz ödemeler Kredi Kayıt Bürosuna iletilmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kredi notunuz bildirimler sonucunda değişecektir. Yani bankaların yapmış olduğu aylık zaman diliminde yenilenebileceği söylense de bu yenilenme Kredi Kayıt Bürosunun yapmış olduğu yenilemelerle değişmektedir.

Kredi Notu İçin Af Çıkar mı?

Kredi notu özel kuruluşlar tarafından belirlendiği için af çıkma ihtimali bir hayli düşüktür. Ancak finans kurumların talep gelirse kredi notu yükseltilebilir. Kredi notunuzun yükselmesi ve af çıkması sizin çok yararınıza olmayacaktır. Eğer kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız bankalar ile düzenli olarak çalışma yapmaya yönelmelisiniz. Bankaların kredi notu yükseltmesi sadece veriler üzerinden değil, bankalardaki yetkili kişiler tarafından tecrübelerine göre de değerlendirme yapmaktadırlar. Bundan dolayı düzenli bir çalışma girişiminde bulunmak Kredi Kayıt Bürosunda yapmış olduğunuz verileri yükseltecek hem de banka yetkileri tarafından da puanınız artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı