Kredinotum.com

Kredi Notu Neden Düşer Nasıl Yükselir

Kredi notu, bankalar üzerinde yaptığınız kredili işlemlerinin tamamının kayıt altına alınarak size 0 ile 1900 puan arasında bildirilen kredi skorudur. Siz, bankalar ile yaptığınız tüm kredili işlemlerde bankalar bilgileri KKB ile yani KKB’nin Findeks markası ile paylaşır ve bu tek bir veri tabanında toparlanarak belirli algoritmalar üzerinden hesaplanarak kredi notunuzu oluşturur. Kredi notunu etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında düzenli ve düzensiz ödemeler, yapılan kredili ürün başvuruların durumu ve çok fazla başvuru yapmak gibi nedenle kredi notu neden düşer nasıl yükselir sorusuna cevap vermektedir. Ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu etkileyen en büyük etkendir. Siz, bir kredili ürünü ödeme tarihinden önce öderseniz bu sizin için daima olumlu etki yapar. Ancak ödeme tarihini geçiren bir müşteriyseniz kredi notunuz ne yaparsanız yapın daima düşükte olacaktır.

Kredi notunuzun düşmesini etkileyen faktörlerden bir diğeri de kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemenizdir. Kredi kartı asgari tutarının ödenmesi kredi notunuzda düşüşe neden olur. Gecikmiş ödeme olarak görünmez, hatta ödemesi yapılmış olarak sistemde işlenir. Ancak arka planda sizin kredi notunuzu olumsuz olarak etkiler. Çünkü siz asgari ödeme ile sadece borcun minimum ödenmesi gereken tutarı ödemiş olursunuz. Borcunuz halen borçtur ve yasal faizin işlenmesi devam etmektedir. Bu nedenle kredi notunuzun düşmemesi için daima kredi kartınızın aylık ekstre ödemesinin tamamını ödemeye çalışın. Kredili ödemelerinizde son ödeme tarihi ayın 5’i ise biz 5’i gece 12’yi 5 geçe ödeme yaparsanız 1 aylık gecikme olarak sistemde görünür.

Bu nedenle hiçbir zaman ödemelerinizi ödeme tarihinden geç ödemeyiniz. 1 gün gecikmiş olmanız sizin için 18 ay boyunca sistemde görüntülenecek olan gecikmiş ödeme uyarısı verecek olup hiçbir kredili ürün başvurunuzda hızlı kredi alamayacaksınız. Bazı durumlarda birçok banka kredili ürün taleplerinde gecikmiş ödemesi olan kişilere kredi onaylamamakta olup kredi kartı başvurularını değerlendirmektedir.

Kredi notunuzu etkileyen faktörlerden bir diğeri de yeni kredi kartı ve kredi arayışınızdır. Eğer sürekli olarak kredi kartı ve kredi başvurusu yapıyorsanız sistem sizin için olumsuz puan oluşturur. Bu nedenle kredi kartı ve kredi başvurularınızı tek seferde aynı gün yapın ve olumsuz dönüş alırsanız minimum 3 ay herhangi bir başvuru yapmadan bekleyin. Aksi durumda ilk aldığınız olumsuz yanıt üzerine birçok olumsuz yanıt daha alıp, 3 ay sonraki onaylanabilecek kredili ürün başvurunuzun da olumsuz cevaplanmasına neden olabilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer Nasıl Yükselir
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.