Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer
Kredi Notu Neden Düşer

Bu yazı dizimizde size kredi notu neden düşer sorusuna cevap hazırlıyoruz. Öncelikle kredi notu nedir yazılı makalemizi detaylı inceleyiniz. Bu sayede kredi notunun ne işe yaradığını ve nerelerde nasıl hangi şartlarda kullanıldığını bilmelisiniz ki kredi notunuzun neden düştüğünü ve nasıl yükseltebileceğinizi doğru anlayabilesiniz.

Bankaya gittiniz ve kredi başvurusu yaptınız ancak olumsuz sonuçlandıysa; veya kredi kartı başvuru talebiniz red edildiyse kredi notunuzun düşük olması nedeniyle bu olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız. Şimdi size 5 maddede kredi notu neden düşer sorusuna cevap veriyoruz. Bu makalemizde sizde hatalarınızı tespit ederek kredi notu neden düşer sorusuna çözüm bulabilir akabinde Kredi Notu Yükseltme Teknikleri adlı makalemizi inceleyerek kredi notunuzu yükseltme çalışmasına başlayabilirsiniz.

[irp posts=”12187″ name=”Kredi Notunu Düşüren Durumlar”]

1. Madde: Kredi kartı ödemelerinizi asgari tutar üzerinden ödemek kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi kartı aylık ödeme tutarınızın tamamını ödemelisiniz. Aksi durum olan asgari kredi kartı ödemeleri kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Çok büyük düşüş olmasada daima puanınızın düşmesine sebebiyet verir.

2. Madde: Kredi ödemelerinizde 1 gün dahi gecikme yaparsanız kredi notunuzda yüksek puan düşüşü yaşarsınız. Kredi ödemelerinizde ödeme gününüz ayın 10uysa ve siz 11inde ödeme yaparsanız 1 ay geç ödeme yapmış gibi puanınız düşmektedir. Ha 30 gün geç ödeme ha 1 gün geç ödeme kredi notunuzda aynı puan düşüşünü sağlar. Kredi ödemelerinizi minimum 5 gün önceden veya aynı gün ödeyerek kredi puanınızın sabit kalmasını sağlayabilir hatta yükseltebilirsiniz.

3. Madde: Sigortanız yok çalışmıyorsanız veya sigortasız çalışıyorsanız banka size ne kadar yüksek kredi notunuz olursa olsun kredi ve kredi kartı vermez. 2013-2014 yılı arasında çıkan yeni bankacılık ve finans kanunlarına göre geliri olmayanlara kredi ve kredi kartı hiçbir koşulda verilmesi yasaklanmıştır.

4. Madde: Kefil olmanız kredi puanınızı düşürür. Herhangi bir şahıs veya şirkete bankacılık kanalıyla yaptığınız kefillik işlemi, sizin kredi puanınızı düşürerek yükseltmektedir. Kefil olduğunuz kişinin ödeme performansı sizin kredi notunuzu belirleyen önemli etkenlenlerden birisidir.

5. Madde: Hesaplarınızda bakiye olmaması ve düşük olması, aylık gelirinizin düşük olması ve kayıtlarda görünmesi kredi notunuzu etkilemektedir.

[irp posts=”11561″ name=”Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir?”]

Yukarıda belirttiğimiz 5 maddeye istinaden kredi notunuzun neden düşük olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu maddelerden biri veya birkaçını yapıyor ve kredi notunuzu bilmeden düşürüyor olabilirsiniz. 0 ile 1100 puan arası kredi notları düşük kredi notu olarak değerlendirilir ve 900 ile 1100 puan arasına kefil olmadan kredi verilmeyeceği gibi kredi kartı limiti de düşük verilir.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan