Kredi Notu

Kredi Notu Neden Sıfır Olur

Güncelleme:

Bankaların sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerden yararlanabilmek için bir takım koşullar ve kriterler yerine getirilmelidir. Özellikle bu koşullar arasında tüketicilerin iyi bir kredi notu skorajına sahip olmaları hususu bulunmaktadır. Bir tüketicinin kredi notu iyi bir seviyede ise özellikle ön eleme aşamasında başvurularının red edilmeden onaylanması mümkündür. Ancak kötü bir kredi puanına sahip olunması bu durumu tam tersine çevirmektedir. Bu nedenle finansal çalışmalar öncesinde v ve sonrasında tüketicilerin kredi notu seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi içerisinde tüketicilerin bankalarla ve diğer finansal kuruluşlar ile olan tüm çalışmaları incelenmekte ve borç ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak bir puanlama oluşturulmaktadır. Geçmiş dönem borçları, ödeme alışkınları, fatura ödemeleri ve daha pek çok kriterin ele alındığı kredi notu hesaplamaları aşamasında kişilerin finansal çalışmaları oldukça önemlidir. Bu nedenle pek çok kişinin kredi notu sorgulaması aşamasında 0 kredi notu ile karşılaşması da mümkün olmaktadır.

Kredi notu ve hesaplaması hakkında detaylı bilgi verilmesinin ardından kredi notu neden sıfır olur sorusuna yanıt vermek gerekir. Herhangi bir tüketicinin sıfır kredi notu mevcut ise o tüketicinin herhangi bir banka ile finansal bir çalışmasının olmadığını söylemek mümkündür. Kişilerin yapmış oldukları düzenli ya da düzensiz geri ödemeler kredi notunun oluşmasına etkili olması sebebi ile bir kimsenin eğer sıfır kredi notu varsa o kimsenin herhangi bir şekilde bankacılık ürünlerinden yararlanmadığını söylemek gerekir. Bu durum da bankalar açısından risk teşkil etmekte ve başvuruların olumsuz yanıt almasına neden olabilmektedir.

Sıfır kredi notuna sahip olan tüketicilerin risk profillerinin incelenememesi ve ödeme alışkanlıklarının gözlemlenememesi sebebi ile bankalar bu tüketiciler ile çalışmak istememektedirler. Bu nedenle 0 kredi notu sahiplerinin Kredi Notu Yükseltme Teknikleri ile iyi bir kredi puanına sahip olmaları önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı