Kredinotum.com

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir sorusuna yanıt verecek olursak bankaların bilgisine sunulan kredi başvurusu esnasında kişilerin geçmiş dönem kayıtlarını simgeleyen ayrıca kişi ve kurumların diğer bankalarla olan çalışmalarını ve ödeme disiplinlerini değerlendiren bir puanlama sistemidir demek mümkündür. Bu kredi notu Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıt altına almakta olduğu verileri içermesinin yanı sıra bankaların kurmuş oldukları ve müşterilerin risk durumlarını ölçmesi nedeni ile oldukça büyük önem taşımaktadır.

Bankalar müşterilerinin kredi ya da kredi kartı talebinde bulunması esnasında kredi notunu inceleyerek ön fikir sahibi olmakta ve işlem hakkında olumlu ya da olumsuz bir ön eleme yapabilmektedir. 5 dilime ayrılan kredi notunu çeşitli faktörler etkilemektedir. Bu faktörlerin başında ise kişinin geçmiş banka kayıtları bulunurken, aylık gelir, iş yerindeki toplam çalışılma süresi, kişinin yaşı, öğrenimi, mesleği, medeni durumu, ikamet ettiği adres ve sahip olduğu taşınmazlar yer almaktadır.

Ancak kredi notunu en çok etkileyen faktör kişinin kredi geçmişi ve geçmiş dönem içerisinde çalıştığı bankalardır. Çalışma disiplinleri ile oluşturulan bu kredi notun hesaplanmasında yalnızca kredi geçmişi ve tek bir bankanın bilgileri değil tüm finansal kayıtlar ele alınmaktadır. Ayrıca kart borçları, kartın ödeme düzenleri, banka hesapları ve sayıları, geciken ödemeler, çekler ve senetler ile batan krediler de kredi notunun hesaplanmasına etki eden unsurlar olarak sayılabilmektedir.

Ülkemizde kişilerin tüm finansal kayıtları ile banka geçmişlerine ait tüm ödeme disiplinlerinin özeti Kredi Kayıt Bürosu tarafından kaydedilerek muhafaza edilmektedir. Karşılıksız çeklerin ve batık kredilerin Kara Liste adı altında kaydedilmesi işlemi de T.C. Merkez Bankası tarafından yapılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu ile T.C. Merkez Bankası’nın ortaklığı ile tüm bankalar kişiler hakkındaki geçmiş kayıtlara kolaylıkla ulaşabilmektedir. Ancak her bankanın bu verilere ulaşabilmesi mümkünken, bazı bankalar kendi çalışma politikaları gereğince farklı politikalarda da çalışabilmektedir.

Bu nedenle bazı bankaların olumsuz yanıtladığı kredi başvuruları herhangi bir banka tarafından onaylanabilmektedir. Bu nedenle kredi notunun düşük olması durumunda dahi farklı bankalarla görüşülerek başvuru yapılması önerilmektedir. 2013 yılından sonra geliştirilen sistemler sayesinde bankaların bilgisine ve hizmetine sunulan Kredi notu artık vatandaşlar tarafından da sorgulanabilmektedir. İsteyen her kişi telefonla ya da internet üzerinden sorgulama işlemlerini yapabilmektedir. Kişinin kendi kredi notunu sorgulaması kredi talebinde bulunması esnasında işlem hakkında ön fikir sahibi olabilmesi için büyük avantaj sunmaktadır.

Kredi notu sorgulaması için öncelikle resmi internet sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’na üye olunması ile talep edilen ücretin ödenmesi sonucunda işlemler tamamlanmakta ve kredi notu öğrenilebilmektedir. Kredi notu derecelendirmesi her banka için farklı olabilmektedir. Ancak kredi notunun 1.200 olması işlemlerin onaylanması için en ideal puandır. Ayrıca geçmiş dönemde kredi alınmış kişilerin kredi notu 1564’dür.

Kredi Notu Nedir
5 (100%) 6 yıldız

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.