Kredinotum.com

Kredi Notu Öğrenme

Bankalar bireysel kredi başvuruları sırasında başvuruda bulunan bireylerin kredi notlarını inceleyerek işlemlerini sonuçlandırmaktadırlar. Kredi almak için bankaya başvuruda bulunan ve banka ile çalışmak isteyen kişilerin geçmiş dönem kayıtlarının, ödeme disiplinlerinin ve düzenlerinin puanlaması şeklinde oluşan bu sisteme ‘kredi skorlaması’ adı verilmektedir. Kredi skoru, genellikle bireysel kredilerde finansal piyasa dahilinde kullanılmakta olan sistemdir. Kredi notunun içinde, kullanılan krediler, kredi kartları, tüm senetler ve çekler hatta birçok finansal borçlarla beraber geri ödeme planını ölçmekte olan parametreler yer almaktadır.

Yüksek kredi notuna sahip olan kişiler, bankaların izlemekte olduğu politikalar gereğince düşük faizlerde kredi kullanma şansına sahip olabilmektedirler. Düşük kredi notuna sahip olan kişiler de yine aynı çalışma politikası çerçevesinde yüksek faizli kredilerden yararlanmaktadırlar. Ayrıca düşük kredi notuna sahip olan kişilerin bazı durumlarda kredi başvurularının olumsuz sonuçlanması gibi durumlarla karşılaşabilmesi de mümkündür. Kredi notu, kurumlar için uygulanan kredi puanlama sistemlerinden farklılık arz edebilmektedir. Bu hesaplamalar uzmanlar tarafından değil, “Scorecard” adı verilen bilgisayar programları tarafından yapılmaktadır.

Günümüzde kredi talebinde bulunan kişileri bankalar ilk olarak puanlamaya tabi tutmakta ve taleplerini bu puanlama üzerinden değerlendirmektedir. Kredi notu puanlama sisteminde düşük puana sahip olunması durumunda kredi talebi olumsuz yanıtlanabilmektedir. Puanın yüksek olması sonucunda da başvuru talebi onaylanarak diğer işlemlere geçilmektedir. Birçok banka kredi başvurusu sırasında kriterlerini arttırmış ve kredi notuna oldukça fazla önem vermeye başlamıştır. Kredi Notu Öğrenme işlemi geçmiş dönemlerde Kredi Kayıt Bürosu’nun hizmete sunmuş olduğu bu uygulama sayesinde sadece bankaların bilgisine sunulmaktaydı.

Ancak gelişen sistemler ve uygulanan stratejiler doğrultusunda kişilerde bu hizmetten yararlanarak Kredi Notu Öğrenme işlemlerini gerçekleştirerek sorgulama yapabilmektedir. Bireyin kredi notunu öğrenebilmesi için Kredi Kayıt Bürosu tarafından geliştirilen hizmetler sayesinde KKB’nin internet adresine giriş yapılması ile işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Sisteme üye olması ile risk raporu talep edilebilmektedir. İnternet adresine üye girişi yapılabilmesi için ise nüfus cüzdanı ile T.C. kimlik numarası bilgilerinin doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Ayrıca herhangi bir kredi kartı ya da banka kart bilgilerinin de istendiği sistem de gerekli bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi sonrasında T.C. kimlik numarası ile üye girişi sırasında alınan şifre yardımı ile sistem kullanılabilmektedir. Bu uygulama sayesinde Kredi Notu Öğrenme işlemleri tamamlanabilmektedir. İşlemlerin tamamlanması ile rapor talep edilen üçret karşılığında (2,30 TL) alınabilmektedir. Ücretin kredi kartı ile yapılabilmektedir. Raporun ücretinin yatırılması sonucunda kredi notu anında ekranda açılabilmektedir.

Kredi Notu Öğrenme
4.6 (92%) 5 yıldız

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.