Kredinotum.com

Kredi Notu Puanına Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Herhangi bir bankacılık ürün ve hizmetinden yararlanabilmek için öncelikle bankaların çalışma koşullarınca belirlemiş oldukları usul ve şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. Özellikle kredi ve kredi kartı ürünlerinden yararlanabilmek için düzenli bir gelir ve en önemlisi bankalar tarafından kabul görür seviyede bir kredi notu seviyesine sahip olunması gerekmektedir. Bu önemli iki koşulun yerine getirilmesi halinde bankalara yapılacak olan başvuruların olumsuz sonuçlanması pek mümkün değildir.

Kredi notu kişilerin ve kurumların finansal yaşantıları ile finansal disiplinlerini içeren bir skoraj olması sebebi ile bankalar başvurular esnasında ön eleme aşamasında ilk olarak kredi notu sorgulaması yapmaktadırlar. Kredi notu düşük olan tüketicileri riskli olarak nitelendirmekte ve başvurularına olumsuz yanıt vermektedir. Bu nedenle kredi notu puanına bakmadan kredi veren bankalar pek bulunmamaktadır. Düşük limitli bir kredi kartı başvurusunda dahi bankalar limit tutarı ne kadar düşük olursa olursun öncelikle kredi notu sorgulaması yapmaktadır. Çünkü bankalar verecek oldukları ürün ve hizmetin geri ödemelerinde herhangi bir sıkıntı yaşamak istememektedirler.

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişilerin finansal çalışmaları sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda oluşturulmaktadır. Ayrıca bankalar kendi havuzlarında biriken ve Banka Denetleme Kurulu’nca oluşturulan bir not skalası daha oluşturmaktadırlar. Bu iki puanlama üzerinden müşterilerinin risk durumlarını analiz etmekte ve ön elemeden geçirmektedirler. Ancak günümüzde birtakım bankalar çalışma prosedürlerinde ve koşullarında değişikliklere gidebilmektedir. Hem müşteri potansiyellerini arttırmak hem de ürün ve hizmetlerinden tüketicilerin yararlanması sağlamak adına kampanyalar düzenlemektedirler. Bu kampanyalar dahilinde de bir takım uygulamalara gidilmekte ve kredi notu puanına bakmadan kredi veren bankalar ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Kredi notu sorgulamasına tabii olmadan kredi kullanabilmek için birtakım bankalar kişilerden ipotek ya da kefil talebinde bulunabilmektedir. Bu uygulamada kişilerin kredi notları düşük dahi olsa bir garanti göstermesi halinde kredi kullanabilmesine olanak sunulmaktadır. Ancak bu hususta unutulmaması gerekir ki kefil olarak gösterilecek olan kişinin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Çünkü kredi işleminde kefil olacak kişinin kredi notu baz alınarak işlem yapılmaktadır. Kefilin kredi notunun banka tarafından kabul görmesi halinde kredi olumlu sonuçlanmaktadır.

Günümüzde bu uygulamaya giderek kredi notu puanına bakmadan kredi veren bankalar arasında Aktif Bank ve Fibabank yer almaktadır. Bu iki banka tarafından kredi notu düşük hatta sıfır olan kişiler kredi çekebilmektedirler. Ancak bu bankalarda kredi notu düşük olması halinde dahi bazı koşulları zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle kredi kullanım koşul ve şartları ile ilgili ayrıntılı bilgileri bankaların herhangi bir şubesine giderek detaylı bir şekilde banka yetkilisinden öğrenmek daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır.

Kredi Notu Puanına Bakmadan Kredi Veren Bankalar
Yıldızlandır

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • 5000 tl kredi kullanmak istiyorum
  Ama hiç bir bankadan cepten kiredi
  olumsuz yanıt alıyorum.
  Iki bankaya 1800 tl borcum var.
  Kredi kartı borum olduğundan dolayı.
  Serbest çalışanın işler kış ayı olduğu
  İçin biraz düşük olduğu için bu krediye ihtiyacım var saygılarımla.

 • 5000 tl kredi kullanmak istiyorum
  Ama hiç bir bankadan cepten kiredi
  olumsuz yanıt alıyorum.
  Iki bankaya 1800 tl borcum var.
  Kredi kartı borum olduğundan dolayı.
  Serbest çalışanın işler kış ayı olduğu
  İçin biraz düşük olduğu için bu krediye ihtiyacım var saygılarımla