Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri
Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Daha önce sizlere kredi notu yükseltme teknikleri ile ilgili bilgi vermiştim. Çok fazla talep olması nedeniyle Kredi notu yükseltme taktikleri 2018 yılı için yeniden güncellemek istedim. Öncelikle kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredi notu nedir sorusunun cevabını net olarak biliyor ve anlamış olmanız gerekmektedir. Yazıya öncelikle kredi notunun ne olduğunu ne işe yaradığı ve nasıl hesaplandığını anlatmakla başlamak istiyorum. Kredi notu hakkında hiçbir bilgisi olmayıp sadece kredi notunu öğrenmiş ancak düşük olması nedeniyle yükseltmek için araştırma yapanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Kredi Notu Nedir sorusuna yanıt verecek olursak bankaların bilgisine sunulan kredi başvurusu esnasında kişilerin geçmiş dönem kayıtlarını simgeleyen ayrıca kişi ve kurumların diğer bankalarla olan çalışmalarını ve ödeme disiplinlerini değerlendiren bir puanlama sistemidir demek mümkündür. Bu kredi notu Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıt altına almakta olduğu verileri içermesinin yanı sıra bankaların kurmuş oldukları ve müşterilerin risk durumlarını ölçmesi nedeni ile oldukça büyük önem taşımaktadır.

Kredi notunuz düşük ancak yükseltmek istiyorsunuz. Öncelikle kredi notu neden düşer adlı makalemizi baştan sona detaylı olarak incelemenizi ve kredi notu yükseltme işlemlerini uygularken bu hataların tamamından kaçınmanız gerekmektedir. Unutmayın! Kredi notu yükseltmek çok istikrarlı bir işlem olup sabırlı olmanız gerekmektedir.

1: Öncelikle tüm kredi kartlarınızın borçlarını sıfırlamalısınız. Tüm borçları ödemiş olmalı ve limitlerinizi aktif duruyor olarak 1 ay beklemelisiniz. Bu 1 ay sonunda findeks kredi notu üzerinden 3.5TL ödeyerek kredi notunuzu güncelleyiniz. Bu sayede 1 ayda kredi notunuz en güncel haline gelecektir. Aynı zamanda varsa kredi borçlarınızı gününde ödeyiniz, 1 gün bile geciktirmeyiniz. Eğer gecikmiş kredi ödemeniz varsa minimum 6 ay üzerinden geçmesini beklemelisiniz. Kredi ödemeleri kredi notu üzerinde etkisi çok yüksektir.

2: Hesaplarınız üzerinden havale/eft gibi işlemler yapmaya çalışın. Tüm işlemlerini internet bankacılığı üzerinden yapın. Eğer elinizde bir miktar paranız varsa vadeli hesap açarak vadeli hesapta tutun. Bu sizin kredi notunuzun yükselmesinde büyük etki sağlayacaktır. 500TL de olsa vadeli hesapta daima bekleyen bir miktar paranız olsun.

3: Limit arttırım talebinde bulunun. Kredi kartlarınızın tamamı için ayrı ayrı günlerde limit arttırım talebinde bulunun. Bu sayede limitleriniz yükselecek ve kredi notunuzda limitlerinizde eş zamanlı yükselecektir.

4: Farklı bankalardan kredi kartı talebinde bulunun. Limitinin hiçbir önemi yok, ne kadar fazla aktif ve borçsuz kredi kartınız olursa o kadar yüksek kredi notuna sahip olursunuz. Gerekirse kartları aylık hayati ödemeleriniz için kullanın ve kredi kartı son gününde borcun tamamını ödeyin.

5: Elinizde mevcut olan her kredi kartına ve kredi bankasına ait vadesiz hesaplarınızdan otomatik ödeme talimatı verin. Elektrik, su, internet, doğalgaz, cep telefon faturalarınız gibi hayati şartlarınızı döndüren ve her ay düzenli ödediğiniz faturaları otomatik ödeme talimatı ile banka aracılığıyla öderseniz kredi notunuz çok kısa zamanda yükselecektir.

Bu işlemleri kredi notunuzun düşük olma durumuna göre 1 ile 3 ay arasında uygulayabilirsiniz. Maximum 6 aylık bir uygulama akabinde kredi notunuzun 1750 ile 1850 puan arasına yükselmemesi için hiçbir neden yoktur.

Kredi notu yükseltme teknikleri ile ilgili 5 aşamamızı detaylı okuyunuz. Kafanıza takılan, sormak istediğiniz veya paylaşmak istediklerini yorum bölümümüzden bize iletebilir, sorabilirsiniz. Unutmayın, zamana bırakır acele etmezseniz; daha kısa zamanda yüksek kredi notunuz olur. Acele ederseniz kredi notunuzun düşmesine neden olursunuz.

Unutmadan, her ay 30. günün ardından yeni ay başında findeks üzerinden 3.5TL ödeyerek kredi notu güncellemesi ile kredi notunuzu takip edebilirsiniz.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan