Kredinotum.com

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı

Bankalar ürün ve hizmetlerinden yararlanırken tüketicilerin ilk kredi notlarını ve gelir durumlarını incelemeye almaktadırlar. Başvuru yapılan kredi tutarının gelir durumuna ve özellikle kredi notuna uygun olması halinde başvurunun onaylanma oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle tüketicilerin bankalara yaptığı müracaatlarda başvurularının onaylanması ve bankacılık ürünlerinden yararlanabilmesi için iyi bir kredi notuna sahip olmaları gerekmektedir.

Bankaların talep etmiş olduğu kredi notu skorajının belli bir puan aralığında olması gerekmektedir. Aksi halde başvuruların olumsuz yanıtlanacağı gibi iyi bir kredi notuna sahip olan tüketicilerin işlemlerinin olumlu yanıtlanacağını da söylemek mümkündür. Bu nedenle pek çok tüketici kredi notum en az kaç olmalı sorusuna yanıt aramaktadır. Ancak bu hususta net bir şek söylemek mümkün değildir. Çünkü bankaların çalışma politikalarında farklılık olduğu gibi kabul ettikleri kredi notu skorajı değerleri de değişebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra kredi notum en az kaç olmalı sorusuna yanıt verilmesi gerekir ise; öncelikle kredi notunun 0 ile 1900 puanı aralığında değiştiğini söylemek gerekmektedir. Tahmin edilebileceği gibi 0 kredi notu en düşük, 1900 ise en yüksek kredi notu hesaplamasıdır. Ayrıca bu kredi notu hesaplamalarının not değerlerinin karşılığı olarak da renkler ve anlamlar bulunmaktadır. 0 – 799 kırmızı renkte olup çok riskli müşteriyi ifade etmektedir. 800 ile 1299 puan aralığı turuncu renge sahip olup, orta riskli anlamını taşımaktadır. 1300 ile 1499 puan aralığı sarı renkte olup, az riskli müşteriyi ifade etmekte 1500 ile 1699 puan aralığı da açık yeşil renkte olup, iyi müşteri anlamını taşımaktadır. 1700 ile 1900 puan aralığı da koyu yeşil renkte olup, en az risksiz müşteri olan çok iyi anlamını ifade etmektedir.

Kredi notu sorgulaması yaparak yukarıda belirtilmekte olan hangi puan aralığındaki kredi notuna sahip olunduğunu görmek mümkündür. Kredi notunun yüksek olması ile ilişkili olarak kişilerin risk profilleri de olumlu yönde artış göstermektedir. Kredi notunun en az 1500 olması halinde bankalara yapılan kredi taleplerinin olumlu yanıtlanması kaçınılmazdır. Kredi notu ne kadar düşük ise başvurunun olumsu yanıtlanma oranı da o kadar düşmektedir. Günümüzde bir takım bankaların yüksek kredi notuna sahip olan tüketicilere uygun faiz oranları ile kredi kullandırdığını da belirtmek gerekmektedir.

Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.