Kredi Notu

Kredi Notunu Düşüren Durumlar

Güncelleme:

Kredi notu denilince akla ilk olarak bankalar gelmektedir. Bunun nedeni de bankaların kredi verirken ilk olarak müşterilerinin kredi notlarına bakmalarıdır. Kredi notu düşük olan müşterilere ise bankalar tarafından genellikle kredi verilmemektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kredi kayıt bürosu tarafından yapılan bu sistemi bankalar uzun yıllardır altyapılarında kullanmaktalar. Bu sistem sayesinde kişi ve kurumların ekonomik durumları, kişilerin bankalara veya diğer ekonomik kuruluşlara olan ödeme performansları, teknolojik puanlama sistemi ile her birey için ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Kredi notu belirlenirken kişilerin sadece ödeme performanslarına bakılmaz. Ödeme performansının yanında bir kurumu ya da kişinin kredi kartı limitlerinden ödediği su faturasına kadar her şeyin hesabı tutulmaktadır. Bankalar kredi notunun bu kadar detaylı olmasından dolayı kredi verirken ilk olarak bu konuyu değerlendirirler.

Müşterilerin bankalardan kullanmış olduğu her kredi ve kredi kartının kaydını tutan kredi notu sistemi müşterilerin ödeme performanslarının da kaydını tutabilmektedir. Bir kişinin kredi kartlarının hangi bankalardan alındığına kadar her şeyin çok detaylı bir şekilde bulunduğu bu sistemde müşteri bankasına geç ödeme yaptığı zaman direk olarak kredi notunda düşüş yaşanmaktadır. Ayda bir güncellenen bu sistem de bankalar ile kredi notu sistemi arasında bir havuz bulunmaktadır. Bu havuz sayesinde banka müşterilerinin yapmış olduğu gecikmeli ödemeler bütün bankalara iletilebilmektedir.

Kredi Notu Hangi Durumlar Altında Düşer

Bankalar için kredi vermede en önemli etkenlerden birisi olan kredi notu pek çok etken sayesinde düşebilmektedir. Bu etkenlerden ilki ise müşterinin kredi kartı ödemesini zamanında yapmamasıdır. Taşıt, bireysel veya konut kredisi fark etmeksizin kişilerin çektikleri kredilerin ödemelerini geciktirmeleri, resmi kurumlara ve vergi dairelerine olan borçlardan dolayı kişi icralık olmuşsa kişinin kredi notu otomatik olarak düşmektedir. Bunun yanında kişiler herhangi bir bankadan açtırmış oldukları, kurtaran hesap, ek hesap, ay sonu hesabı, ek para hesabı, artı para hesabı gibi kredi hesaplarını zamanında ödemezlerse kredi notları büyük oranda düşebilmektedir. Diğer bir unsurda ise birden fazla bankaya üst üste kredi başvurusunda bulunup bunların çoğundan red cevabı almakta kişilerin kredi notunun düşmesine neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı