Kredi Notunu Kimler Kullanır

Kredi Notunu Kimler Kullanır
Kredi Notunu Kimler Kullanır

Bankacılık işlemleriyle ilgilenen herkes, bir kredi notuna sahiptir. Kredi notu, bireysel ve kurumsal tüm bankacılık ve finans sektörü müşterilerinin sahip olduğu, 0 ile 1900 puan aralığında bulunan ve bankalarda yaptığınız tüm kredili işlemlerin durumlarına göre, müşterilere verilen bir puanlama türüdür. Bu puanlama, 0 ile başlayıp 1900’a kadar çıkmaktadır. Bir müşteri hiçbir kredili işlem yapmadıysa sıfır puan ile başlar. Uzun vadede ödemelerini düzenli yaparak bankalarda hiçbir gecikmesi olmayan bir müşteri 1900 puana erişebilmektedir.

Kredi notu kavramı ilk önce amerikada uygulanmaya başlamıştır. Bankacılık sektöründe, müşterilerin risk analizini yapmak için kullanılan bu not, dava sonra avrupadan bizim ülkemize 2010 yılında giriş yapmıştır. Peki kimler kredi notunu kullanmak zorundadır? Eğer bankalardan kredi çekmek, kredi kartı kullanmak veya kullandığınız kredi kartlarının limitini yükseltmek istediğiniz zaman bankalar sizin kredi notunuza bakarlar. Kredi notu yüksek olan kişilerin işlemleri çok daha hızlı onaylanırken düşük olan müşterilerin işlemleri daha detaylı incelenir veya onaylanmaz. Bu nedenle bankacılık işlemlerinde yaptığınız tüm kredili durumlarda kredi notu çok önemli bir değerdir.

Kredi notları aylık olarak Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla düzenli olarak güncellenir. Kullandığınız kredilerin ödeme performansından, kredi kartlarınızın ödeme performansına, ek hesabınız olan KMH üzerinden yapılan ödemeler ile kredi ve kredi kartı limitlerinize kadar tüm performans detaylarınız kredi notunuzu belirleyen faktörler arasındadır. Kredi notunu etkileyen en önemli faktör ödeme performansı olup çek ve senet ile bankalar üzerinden yaptığınız işlemler de kredi notunuzu yüksek oranda etkilemektedir. Kredi notu düşük olan kişiler ayrıca ipotek karşılığı kredi kullanabileceği gibi son 5 yıl içerisinde kanuni veya idari takip yaşamış bir kişinin kredi notu çok düşük olur ve yaşadığı olumsuz işlemin silinmesi 5 yılı bulabilmekte, bankalar bu müşteriler ile 5 yıl boyunca hiçbir kredili işlem için çalışmamaktadır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan