Kredinotum.com

Kredi Ödemesi Gecikirse Ne Olur

Yaptığınız yanlış ödeme planı, bütçenizde yaşadığınız sıkıntılar, hesaplamadığınız ek ödemeler kredi ödemenizi geciktirmenize neden olduysa öncelikle gecikme faizi uygulanacağını unutmayın. Ayrıca gecikme faizinin uygulanması üzerine kredi notunuz da da düşüşe yol açacaktır. Bu aşamada yapılması gereken, banka sizinle iletişime geçer geçmez, bankaya en yakın ödeme yapacağınız tarihi bildirmek olmalıdır.

Bankalar, ödemelerini zamanında almak için uğraşırlar. Gecikme faizi bankalar tarafından yüksek oran olması nedeniyle daima tercih edildiği gibi, kredinin ödenmemesi de asla istemedikleri bir durumdur. Yani siz ödemenizi geciktirin, banka daha yüksek faiz oranı sayesinde kar etsin, ama ödemenizi de geç de olsa yapın. Tekrar kredi isterseniz de gecikme yaptınız diyerek vermesinler. Maalesef şuanda sistem böyle işlemektedir.

Eğer ödeme gecikmeniz 3 aya kadar sürmezse, yani 3 kredi taksiti de gecikmeye girmezse, sadece banka size ihtarname göndererek, borcun en kısa sürede ödenmesini talep eder. Telefonla arayarak ödeme yapmanız konusunda baskı kurar.

Eğer 3 taksit ödemesi yapılmadıysa ve halen yapacak gücünüz yoksa, 3. taksit ödemenizin son ödeme tarihi sonrası banka sizi tekrar arayarak ödeme yapıp yapmayacağını soracaktır. Ödeme yapmamanız durumunda öncelikle idari takip süreci başlayacaktır. 4. taksit ödemeniz de yapılmaması durumunda krediniz kapatılarak, tüm evraklarınızla birlikte dosya avukata intikal edecektir.

Avukat, dosyanızı eline aldığın zaman sizinle irtibata geçerek, kanuni takip başlatmadan borç miktarının tamamını ödemenizi talep eder. Eğer borç tamamen bu aşamada ödenmezse, resmi olarak kanuni takip başlatılır ve hakkınızda yasal yollardan para tahsilatı yoluna gidilir. Bu aşamada 5 yıl artık bankalar sizinle çalışmayacaktır ve kredi notunuz sıfırlanacaktır.

Bu tür sorunlarda, banka ile iletişime geçerek, eğer geliriniz var ve tüm borçlarınızı ayrı ayrı ödeyemiyorsanız, bankadan borç kapatma kredisi isteyebilir, daha yüksek faiz oranıyla, tüm borçlarınızın tek kalemde ödenerek, daha yüksek vadede ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Eğer, kredi aldığınız banka bunu kabul etmezse, daha farklı bankalarla da görüşmenizi öneririz.

Kredi Ödemesi Gecikirse Ne Olur
Yıldızlandır

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Merhaba 2014 yılında 15 bin tl tutarında çekmiş olduğum krediyi 3 ay üst üste ödeyemedim ve sonraki bir iki ay düzenli ödedikten sonra kredimin tamamını ödeyerek kapattım. Ancak şu anki kredi başvurularımda herhangi bir takip olmadığı halde 3 dönem gecikmeniz olmuş diyerek kredi vermek isteniyor bankalar. Herhangi bir takip olmadığı halde sistemden silinmesi için 5 yılı mı beklemem lazım.Bu hep önüne engel olarak çıkacak mı

    • Yeni bir ürün almanızı ( kredi kartı, ek hesap ) öneririm. Birkaç ay kullanıp tekrar başvuru yapınız. Son ürününüz kredi olduğu ve gecikme sonrası komple kapatma sonrası o gecikmeler görünmektedir. Bahsettiğim yöntem kredi sorununuzu çözümleyecektir.