Kara Liste

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir

Güncelleme:

İnsanların para ihtiyaçlarının çoğunu karşılayan banklardan kredi çekmek önemlidir. Kredi belli dönemlerde paraya olan ihtiyacımızda, herhangi bir araç alımında veya ev sahibi olmamızda önemli bir yere sahiptir. Kredi çekmek için kredi sicili çok önemlidir. Daha önce ödeyemediğiniz kredi borçları veya kredi kartlarının borçları sizin sicilinize işliyor ve sizin için bir veri bankası oluşuyor. Kredi çeken banka müşterilerinin kredi çekmesi için sicili temiz olması ödemelerinde herhangi bir aksaklık olmaması, halk arasında dendiği gibi kırmızı kalem yememesi gerekir.

Peki, kırmızı kalemi yedik yani kredi sicilimiz bozuldu, kredi sicili nasıl temizlenir, kredi sicilini temizlemek için en az beş yıl beklemek gerekir bu beş yıl süresince bankalar sizi kredi veya kredi kartı gibi ürünlerinden yararlandırmayacaktır. Bu beş yıllık süre zarfından borçlarınızı öderseniz sizin lehinize olacaktır. Aslında kredi verilirken sicilden çok kredi puanınıza bakılır eğer kredi puanınız yerlerde ise hiç şansınız yok.  Bazen devlet tarafından sicil affı gelebilir bu sizin işiniz kolaylaştırabilir ve merkez bankasındaki sizin ile ilgili veriler silinir ama unutmamak gerekir hala bankalar bu bilgileri saklamaktadır.

Maalesef gelişen bu teknolojide insanların bilgilerinin saklanması ve bunların işlenmesi çok kolaylaşmıştır. Bunun en iyi örneği merkez bankasının veya bankaların tuttuğu sicilimizdir. Yaptığımız tüm işlemler için kredi kartı ödemesi, ihtiyaç kredisi ödemesi, taşıt kredisi ödemesi veya konut kredisi ödemesi gibi işlemler sicilimize işleniyor eğer zamanında ödeyemez isek veya geç ödersek işimiz sıkıntılı. Son zamanlarda sicil ve puanlama sistemine yeni verilerde girebilir.

Şuanda sadece ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi veya kredi kartı bilgileri gibi bilgileri depolayan bu veri merkezi yakın zamanda fatura ödemelerimiz gibi birçok veriyi de toplamaya başlayabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı