Kredinotum.com

Kredi Skoru Ne Demek

Kredi skoru, bankaya kredi başvurusunda bulunulması durumunda bireylerin ya da kuruluşların kredi kullanabilme hususundaki riskini, yeterliliğini ve bireyler ile şirketlerin hakkındaki somut bilgilerin toplandığı veriler doğrultusunda oluşturulan bir puanlama sistemidir.

Bu puanlama içinde kredi talebi bulunan kişiler ile kuruluşların geçmiş kredi kayıtları ve belli başlı risk unsurları bulunmaktadır. Kredi Skoru Ne Demek sorusuna yanıt vermek gerekir ise, bireyler ile kuruluşların finansal tüm geçmiş kayıtlarının özetlendiği ve hesaplanarak puana dönüştürüldüğü bir sistem demek mümkündür.

Kredi kartı ya da kredi talebinde bulanan kişiler ve kuruluşlar Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıt altına almakta olduğu veriler doğrultusu ile oluşturulan puanlama sistemi ile bankaların müşterisi olabilmektedirler. Pek çok banka kredi skoru hususundaki tutum ve politikalarında değişiklik göstermiş olsalar dahi bir takım bankalar kredi talebinde bulunan kişilerin hakkındaki detaylı bilgileri incelemek için öncelikle sistem üzerinden sorgulama yapmaktadır.

Banka, kişinin kredi skoru ile ilgili incelemesinin bitirmesinin ardından düşük kredi skoru ile karşılaşılması halinde kredi ya da kredi kartı başvurusu reddedilmektedir. Ancak yüksek olması halinde de işlem onaylanmaktadır. Ayrıca günümüzde bazı bankalar düşük kredi skoru olan kişilere de olumlu sonuç verebilmektedir.

Kredi Skoru Ne Demek konusuna açıklık getirilmesinin ardından çok fazla araştırılan kredi skorunun hesaplandığı konusunu da ayrıntılı olarak incelemek gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan veriler kesin bir biçimde bankalarla paylaşılmamaktadır.

Ancak diğer ülkelerde uygulanmakta olan hesaplama stratejileri dikkat alınarak puanlama ve hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Ancak puanlamaları ve hesaplamaları etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır.

Bu faktörlerin içinde net maaş, geçmiş dönem kredileri, kredi kartları ve bu kartların türleri, borçlar ve borçların ödeme düzenleri, batık krediler, karşılıksız çekler, çalışılan bankalar, ödeme tarihleri, geç ödemeler, en çok borçlanma miktarı ve geçmiş dönem kefillik durumu yer almaktadır.

Kredi skoru hesaplanırken yukarıda belirtilmekte olan tüm bu faktörler dikkate alınmaktadır. Kredi skoru bu nedenle her kişiye göre hesaplanarak oluşmaktadır. Bu skor doğrultusunda bankalar başvuru yapılan kredi ve kredi kartı taleplerinin sonuçlarını risksiz olarak gördükleri müşterileri için onaylayarak işlemleri başlatmaktadır.

Bir kişinin yüksek kredi skoruna sahip olmasıyla başvurduğu kredi onaylanmakta ve düşük faizli kredi dahi kullanabilmektedir.

Kredi Skoru Ne Demek
5 (100%) 4 yıldız

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.