Kredi Skoru Puanları

Kredi Skoru Puanları
Kredi Skoru Puanları

Kredi skoru puanları bankaların tüm tüketicilere kredi vermesi esnasında sorgulamakta olduğu bir kriter olarak nitelendirilmektedir. Tüketicilerin kredi başvurusu yapması esnasında bankalar bu kişilerin ödemelerini düzenli yapıp yapmadıklarını öğrenebilmek ve incelemek için kriterleri sorgulamaktadırlar. Bu işlemler için ise kişinin net gelir durumu ile geçmiş tüm kredi kayıt bilgileri vasıtası ile matematiksel hesaplamalarla oluşturulmuş olan kredi skoru puanları göz önünde bulundurulmaktadır. Genellikle kişilerin kredi skorları 400 ile 900 arasında bulunmaktadır. Tüketicilerin ortalama olarak yaklaşık %50’si 675 kredi skorunun altında, %50’si 675 kredi skorunun üstünde kredi puanlarına sahiptirler.

Kredi kartı faturalarının disiplinli ve düzenli olarak ödenip ödenmediğini, kaç türde ve kaç tane banka hesabının olduğunu, geçmiş ödemelerini, karşılıksız çeklerini, batık kredilerini, bankalarla olan çalışmaların süresini, mevcut borcun toplam miktarını gibi bilgilerin incelendiği bu hesaplamada kredi skoru puanları oluşmaktadır. Tüm bu bilgiler kredi skorunu her açıdan etkileyen unsurlar olarak ele alınmaktadır.

Ülkemizdeki her bireyin finansal bilgileri ile kredi bilgileri KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Karşılıksız çek ile batık kredi bilgileriyse Kara Liste başlığı altında Merkez Bankası tarafından tutulmaktadır. Kara Liste özel finansal kuruluşların ve bankaların zamanında ödenmemiş olan zarar olarak görülen kredilerin hesaba aktarılmış bilgilerini kapsamaktadır. Bu nedenle bankalar Kara Listede yer alan kişilerin kredi başvurularını reddederek onaylamamaktadır. Merkez Bankası ise söz konusu olan bu listeye alınmış isimlerin mevcut borçlarını daha sonrasında ödemesi halinde 3 yılın sonunda, ödemeyen kişileriyse beş yılın sonunda listeden çıkartmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası ortaklığının birlikte yürütüldüğü bu sisteme tüm bankalar kolayca ulaşabilmektedir.

Ülkemizdeki bankalar bu bilgilere aynı yöntemle erişebilirken, ulaşmış oldukları bilgileri kendi kriterleri ve çalışma şartları doğrultusunda farklı değerlendirerek diğer bankalardan farklı kararlar ve sonuçlarla müşterilerin taleplerine yanıt verebilmektedir. Örneğin bir banka bir kimsenin ihtiyaç kredisi başvurusuna olumsuz yanıt verirken, diğer bir banka söz konusu bu krediye olumlu yanıt verebilmektedir. Bu sebepledir ki kredi ihtiyaçları duyulduğunda birkaç bankaya şartlara ve koşullara dikkat edilerek başvuruda bulunulması avantaj sağlayabilmektedir.

Yurt dışında tüm tüketicilere uygulanan faiz oranları kredi notuna bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin kredi notu yüksek olan bir kimseye aylık %0.5 faizle kredi kullanma hakkı tanınabilirken, kredi notu düşük olan kişilere ise aynı kredi seçeneği %2.5 faiz oranı ile kullandırılmaktadır. Ancak söz konusu bu uygulama Türkiye’de hünüz uygulamaya geçmemiştir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan