Kredi Transferi Nasıl Yapılır

Kredi Transferi Nasıl Yapılır
Kredi Transferi Nasıl Yapılır

Çeşitli bankalardan alınan ihtiyaç kredilerinin tutarları vadesi içerisinde ödenemediğinde takip edilemeyerek ödeme güçlüğü çekilmektedir. Ancak ödemelerin düzenli ve gelir durumunun yeterli olması halinde bu krediler kredi transferi işlemi ile tek bir bankada toplanabilmektedir. Bankaların kredi transfer işlemlerinde uygulamış oldukları prosedürler farklılık gösterebilmektedir. Ancak bankalar ile yapılan görüşmeler sonrasında bu koşullar hafifletilebilmektedir.

Kredi Transferi Nasıl Yapılır

Aylık gelir durumunun yeni bir kredi için elverişli olması durumunda ihtiyaç kredisi seçeneklerine başvuru yapılmalıdır. Yeni kredi alınması ile diğer kredilerin kapatılması mümkün olabilmektedir. Ancak gelir durumunun yeni bir kredi kullanımı açısından yeterli olmaması halinde yeni bir kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma olasılığı oldukça düşüktür. Bu nedenle bankalara bizzat başvuru yapılarak kredi kullanım koşullarını, borç kapatma ve transfer talebini beyan etmek gerekmektedir. Ayrıca tüm bu hususların belgelenmesi de gerekir.

Kredi transfer sürecinin başlaması ile mevcut borçlardan kaynaklı ve bu borçların kapatılmasına yönelik olarak kullanılmak istenen kredi başvurusu aşamasında bankalardan kredi tutarının EFT yapılmasını talep etmek banka tarafından ikna edici bir unsur olması sebebi ile başvurunun seyrini değiştirebilmektedir. Bu nedenle başvuru esnasında EFT talimatını başvuru esnasında vermek oldukça önemlidir.

Başvuru esnasında bankaların sorgulama sayfasında görünecek olan mevcut aktif kredi borçları kredinin olumsuz sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Ancak kredi başvurusu esnasında kredi transferi işlemi için bu başvurunun yapıldığını beyan eden belgelerin de başvuruya eklenmesi önerilmektedir. Bu belgeler kredi başvurusunun neden yapıldığını açıklığa kavuşturacaktır.

Özetle borç transferi işlemlerindeki asıl amaç genellikle birden fazla bankaya dağılmış olan borçların tek bir bankaya toplanmasıdır. Farklı ödeme tarihleri olan ve aylık gelir bütçesini zorlayan birden fazla kredi ya da kredi kartı borçları kredi transferi ile tek bir bankada toplanarak ödeme kolaylığı sağlanabilmektedir. Kredi transferi yapan bankalar dönemlik olarak kampanyalar düzenlemektedirler. Ayrıca kredinin faiz oranları da bankalar arasında ve düzenlenen kampanyalar dahilinde değişebilmektedir. Vade sürelerinin yasal süreler ile belirlenmekte olup, ihtiyaç kredisi borç transferi işlemlerinde en uzun vade süresi 36 ay olarak tüketicilerin kullanımına sunulabilmektedir.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan