Kara Liste

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yasal Kanuni Takip Süreci

Güncelleme:

21 yüzyılın en büyük sorunu bize ait olmayan kredi kartları ve kredileri kendi paramız gibi harcamak ve bu borç sıkıntısı içerisinde yasal takip sürecinin devreye girmesi / araştırmasını yapmak; ne yazık ki. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kişi başına düşen kredi kartı ve kredi borcu 15 bin TL. Evet yanlış duymadınız, tam kişi başı 15 bin TL. Bu rakam çok büyük olup Avrupa’da banka borçluları arasında ilk sıradayız.

Yeni yasaya göre kredi kartlarının 3 taksitinin en az 1 tanesinin asgari ödemesinin yapılmaması durumunda kredi kartı borcunun 1 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda 4. Ayda da hiçbir ödeme yapılmazsa 5. Ay sonunda banka sizi arayarak borcu ödeyip ödeyemeyeceğinizi, aksi durumda borcun avukata devredileceğini söyler. Size ulaşamazsa borcu direkt olarak avukata devreder ve bu aşamadan itibaren borcunuz daha yüksek faiz oranlarıyla katlanmaya ve avukatlık masrafı gibi masraflarla yükselmeye devam eder. Bu aynı zamanda sizin önünüzdeki 5 yıl hiçbir bankayla doğru düzgün çalışamayacağınız, sicilinizde 5 yıl hiçbir şekilde silinmeyecektir.

Bu aşamada sizin banka personeli tarafından aranır aranmaz borcunuzun tamamını tek kalemde kapatmanız gerekmektedir. Aksi durumda avukatlık olarak borcunuz yasal takip sürecine girecektir. Kredi borcunuzun ilk taksitini geciktirmeniz durumunda banka size otomatik mesaj gönderir. 2. Taksitinin ödenmemesi durumunda çalıştığınız bankanın yasal takip merkezi tarafından borcunuzun ödenmediğine dair ihtar amaçlı aranırsınız.

Kredi taksitinizin 3. Vade sonunda yani ödeme gününüz ayın 5iyse o ayın 30’unda banka personeli sizi arayarak ödemenin yapılıp yapılmayacağını aksi durumda yasal zorunluluk gereği borcunuzu avukata devrederek yine kredi kartı borcunda olduğu gibi yüksek faiz ve avukatlık ücretleri yanı sıra sicilinizin kötü olarak not edilmesine neden olacaktır. Avukat’a devredilen her borç direkt olarak yasal takibe girmeyebilir. Avukat sizinle telefon aracılığıyla iletişime geçerek dosya açmadan avukatlık ücreti ve paranın tamamını peşin ödemeniz durumunda hiçbir yasal süreç başlamadan idari takip yapılıyor gibi işlem yapabilir. Bu aşamada ödeme yapabilirseniz sicilinizde yasal ve kanuni takip açılmamış, sicilinizde sadece gecikmiş ödeme görünür.

İlgili Makaleler

128 Yorum

  1. 2012 yılının 9. ayında yasal takibe girdim 2017 yılına girince yasal takibim kayıtlardan silinirmi yoksa 2017 yılının 9. ayında mı silinir yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı