Kredi Ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak

Kredi Ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak
Kredi Ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak

Kredi ve kredi kartı sicili tüketicilerin almış oldukları kredi ve kredi kartlarının ödeme disiplinleri ve düzenleri ile oluşturulmuş olan ve vadelerinde ödenmemesi sonrasında 90 günlük süreç içerisinde ödeme yapılmaması halinde idari ve hukuksal sürecin başlaması sonrasında avukatlık olunması durumunu takiben başlamakta olan süreç olarak tanımlanabilmektedir. Düzensiz ödemeler, geciktirilmiş vadeler ve risk profilinin oluşturulması sonrasında kişiler kara liste olarak alınmakta olunan ve Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmakta olan bu listeye eklenmektedir.

Merkez Bankası tarafından riskli profillerin kayıt altına alındığı bu kara liste uygulamasında kişiler kara listeye eklenilmesine yol açan mevcut borcun ödenmesi halinde dahi bu listeden çıkmaları belirlenen süre zarfı içerisinde mümkün olmamaktadır. 5 yıl olarak belirlenmiş bu süre zarfı içerisinde kişinin adının kara listede olması halinde bankalar ile olan tüm çalışmalarına kısıtlamalar getirilmekte olup, kredi ve kredi kartı başvurularına olumlu yanıt alamamaktadır.

Bankalar ile olan çalışmalarına engel getirmiş olan bu sistem 5 yıl sonrasında pasifleşmekte ve bu sürenin sonrasında tekrar aktif olarak çalışmalarına devam edebilmektedir. Günümüzde pek çok kişinin düzenli ödeme yapmaması sonucunda kredi ve kredi kartı sicilinde olumsuz kayıtların yansıtıldığını unutmamak gerekir. Bu durum sonucunda da kredi ve kredi kartı sicili bozuk olan tüm tüketiciler bankacılık ürünlerinden faydalanabilmek için kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak hususunda araştırmalar yapmaktadırlar.

Hükümet tarafından dönemsel olarak yapılan kredi ve kredi kartı sicil afları 2015 yılı için söz konusu olmamaktadır. Kara listede olan bir kişi için aftan söz etmek mümkün değildir. Ancak kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak hususundaki tüm konular güncel olarak takip edilmektedir. 2015 yılı için geçerli olabilecek af durumu hakkında bir durum söz konusu olması halinde sitemiz içerisinde güncel olarak paylaşılmış olacaktır.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan