Kredi ve Kredi Kartı Sicilini Düzeltme Yöntemleri

Kredi ve Kredi Kartı Sicilini Düzeltme Yöntemleri
Kredi ve Kredi Kartı Sicilini Düzeltme Yöntemleri

Bankaların ve finansal kuruluşların tüketicilerin kullanımına sundukları kredi ve kredi kartı ürünlerinin ödeme disiplinleri ve alışkanlıkları kişilerin finansal sicillerini oluşturmaktadır. Düzenli yapılan ödeme alışkanlıkları ve vade süresi dolmadan yapılan borç ödemeleri kredi sicili üzerinde olumlu etkiler oluşturabildiği gibi gecikmeye düşme ve ödenmemiş borçlar da kredi sicilini olumsuz etkilemektedir. Olumsuz finansal kayıtlar sonucunda kişi ve kurumların sicillerinin bozulmasının ardından tekrar bankalar ile aktif olarak çalışmaya devam edebilmesi ve prosedürlere takılmadan hızlı işlem yapabilmesi için kredi ve kredi kartı sicilini düzeltme yöntemleri ile bu olumsuzlukları ortadan kaldırması gerekmektedir.

Kredi borç ödemeleri, kredi kartı ekstre borçlarında yapılan gecikmeler ve ödemelerin yapılmaması sonucunda banka müşterilerinin takibe düştüğünü ve haklarında yasal süreçlerin başlatıldığını söylemek mümkündür. Bu süreçler sonrasında tüketicilerin tüm kayıtları ve bilgileri bankalar tarafından sorgulanabildiği için bankalar risk teşkil etmesi sebebi ile bu kişiler ile çalışmak istememektedir. Ancak bir takım yöntemler ve kredi sicilinin düzeltilmesine yönelik çalışmalar yapılarak bu durumdan çıkılabilmektedir.

Kredi ve kredi kartı sicilini düzeltme yöntemleri arasında ilk olarak kredi kartları bulunmaktadır. Kredi sicili bozuk olan bir kimsenin kredi kartı kullanması önerilmektedir. Kredi kartları tüketicilerin sicillerini doğrudan etkilemektedir. Düşük limitli ve düzenli kullanılmakta olan kredi kartlarının ekstre borçlarının düzenli ödenmesinin ardından limitin sonuna kadar kullanılmaması bu yöntemler arasında önceliklidir. Kişinin bu performansı belli bir süre göstermesinin ardından kredi sicilindeki olumlu etkileri görmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Kişinin kredi kartı sahibi olmaması durumunda kart başvurusu için başvuru yapılacak bankanın şubesine müracaat ederek vadeli bir hasep açılması kullanılacak kredi kartı limiti tutarında hesaba para koyulması önerilmektedir. Hesap açılışı sonrasında kart başvurusu yapılarak hesaba bloke koyulması karşılığında kredi kartı talep edilmesi bankanın riskini en aza indirmesini sağlaması nedeni ile bankanın onaylamasına olanak sunmaktadır. Talep edilen bu başvurunun onaylanması sonrasında banka hesap içerisindeki tutara karşılık olarak bir kredi kartı vermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki hesap içerisinde tutar bloke kaldırılmadığı süre içerisinde kullanılmamaktadır. Bu nedenle hesap açılışı esnasında kişilerin vadeli hesap açmaları ve bu süre içerisinde para üzerine faiz uygulamasına gidilmesi önemlidir.

Kredi kartının kullanıma başlanmasının ardından 3 ile 5 ay içerisinde püf noktalara dikkat edildiğinde kredi sicili üzerindeki olumlu etkiler görülmektedir. Kredi sicilinin düzelmesinin ardından hesap üzerindeki blokenin kaldırılmasına yönelik bankaya başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan