Kredinotum.com

Kredibilite Nasıl Öğrenilir

Kredibilite kişilerin ve kurumların aylık gelir durumlarının ve kredi geçmişlerinin kayıtları doğrultusunda bankaların kullandıkları matematiksel hesaplamalar doğrultusunda oluşturulmuş kredi notudur. Tüketicilerin aylık gelir durumları, geçmiş dönemlerde kullanılmış olan krediler, bu kredilerin ödeme performansları, kredilerin tutarları, kredi kartları ve kartların borç durumları, icra takipleri, çekler ve senetler ile ilgili tüm ayrıntılar Kredi Kayıt Bürosu tarafınca kayıt altına alınmakta ve matematiksel formüller ile kredi notu skorajı oluşturulmaktadır.

Kişilerin ve kurumların aylık gelirlerinin ve finansal performanslarının farklı olması nedeni ile her tüketicinin kredi notu birbirinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin kredi notu sorgulaması yapılırken kredibilite durumu da ele alınarak bir inceleme yapılmakta ve buna bağlı olarak başvuruları işleme alınmaktadır. Bu inceleme aşamasında ön eleme yapılmakta olup, başvuru sonucu tüketiciye aktarılmaktadır. Bu sebeple tüketicilerin kredibilite durumları ne kadar yüksek olursa başvurularına olumlu yanıt alabilme oranları da o kadar yükselmektedir.

Tüketicilerin bankalara yapmış olduğu başvurular ve bu başvuruların sayısı da kredi notuna ve kredibilite durumuna olumsuz kayıt olarak düşmektedir. Bu nedenle tüketicilerin öncelikle kredi notu ve kredibilite sorgulama işlemi yaparak kendi kredi notu skorajlarını öğrenmeleri gerekmektedir. Bu aşamada kredibilite nasıl öğrenilir sorusu akla gelmektedir. Kredibilite nasıl öğrenilir sorusuna yanıt verilecek olursa; bu sorgulama işlemi kişiler tarafından T.C. kimlik numarası ile KKB’nin web sayfası üzerinden rahatlıkla sorgulamak mümkün denebilmektedir.

Günümüzde kredibilite öğrenme işlemleri KKB’nin web sayfasından yapılabildiği gibi findeks.com adresi üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Findeks sayfası üzerinden yapılan kredibilite sorgulamaları ve puanlama Avrupa ülkelerinde ve ülke çapında kullanılan kredibilite biçimidir. Kredi notu yani kredibilite sorgulamalarında kullanılan findeks dilimlik açık skor hesaplarıyla kredi notlarını belirlemektedir. Findeks üzerinden kredibilite nasıl öğrenilir sorusuna cevap verilecek olursa; sayfaya üye işlemlerinin yapılmasının ardından T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılabilmektedir. Bu sorgulamada bankalar tarafından incelenmekte olan kredi notuna yani kredibilite durumuna ulaşılmaktadır.

Bireysel kredibilite sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için herhangi bir banka ile çalışılmış olması gerekmektedir. Herhangi bir banka ile çalışma durumu söz konusu değil ise bankalar kişilerin finansal çalışmalarını inceleyememekte ve tüketici hakkındaki risk durumunu analiz edememesi sebebi ile başvurular olumsuz yönde ilerlemektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her bankanın çalışma politikası ve kredibilite değerlendirme hususları farklılık gösterdiği için bu sonuçlar da bankalar tarafından değişebilmektedir.

Kredibilite Nasıl Öğrenilir
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.