Kredinotum.com

Kredibilite Notu Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi puanı yani kredibilite notu kişilerin ve kurumların başvurmuş oldukları kredileri kullanabilme hususundaki risklerini ve uygunluğunu derecelendiren bir puanlama sistemidir. Tüketicilerin kredibilite notlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler ışığında kredi notu üzerinde etkiler olmakta ve bu not değerleri değişmektedir. Bu faktörler arasında ilk olarak kişilerin aylık gelir durumlarının yanı sıra kullanılan kredilerin ödeme performansları, ödeme disiplini  ve riskleri yer almaktadır.

Tüketicilerin geçmiş ödeme performanslarını ve risk durumlarını inceleyebilmek için Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıtlarına başvurmaktadırlar. Kredi Kayıt Bürosu her tüketicinin bankalardan kullanmış olduğu kredileri, kredilerin tutarlarını, kalan kredi borcunu, kredi kartlarını ve toplam kredi kartı sayısını, kartların ödeme alışkanlıklarını ve kredili mevduat hesaplarını kayıt altına alarak bankaların bilgisine sunabilmek için tek bir havuzda toplamaktadır. Ayrıca bu bilgilerin yanı sıra beş yılı kapsayan icra takipleri, gecikmiş ödeme kayıtları gibi olumsuz kredi kayıtlarını da toplamaktadır. Bu bilgiler bankalar tarafından başvurular esnasında sorgulanarak ekrana düşmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda bankalar yapılan başvurulara yanıtlar vermekte ve bir ön eleme yapmaktadır.

Kredibilite notu finansal faaliyetler sonucunda matematiksel formüller ile hesaplanması nedeni ile farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle kredibilite notu sorgulama işlemi yapılırken kredibilite durumu analiz edilerek işlemler yürütülmektedir. Kişilerin kredibilite notu ne kadar yüksek olursa başvuruların seyri de olumlu ilerlemektedir. Ancak bu aşamada tüketicilerin dikkat etmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Bankalara yapılan başvurular ve bu başvurulara alınan olumsuz yanıtlar kredi notu ve kredibilite üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu nedenle tüketiciler kendi kredibilite notu sorgulama işlemlerini yaparak yapacak oldukları kredi başvurularının sonuçlarını tahmin ederek işlem yapmaları gerekmektedir.

Günümüzde kredibilite notu sorgulama işlemleri Kredi Kayıt Bürosu’nun sayfası üzerinden üyelik işlemlerinin yapılmasının ardından T.C. kimlik numarası ile sorgulanabilmektedir. Kredibilite notu sorgulama işlemlerini Findeks.com adresi üzerinden de yürütmek mümkündür. Findeks kredi notu sorgulama sayfası dilimli açık skor hesaplar ile notları belirlemekte ve bu notlar ülke genelinde kullanılan kredi notu biçimi olmaktadır. Findeks kredibilite notu sorgulama işleminde sayfaya giriş yapılmasının ardından üyelik işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Üyelik işleminin ardından kredi notu sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarası yeterli olmaktadır.

Kredibilite Notu Sorgulama
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.