Kredibilite Sorgulama

Kredibilite Sorgulama
Kredibilite Sorgulama

Kredibilite tüketicilerin aylık gelir durumları ile kredi özgeçmişlerinin bilgileri doğrultusunda bankaların kullanmış oldukları matematiksel formüller ile oluşturulmuş olan kredi notu denilebilmektedir. Kişilerin aylık gelirleri, daha önce kullanmış oldukları kredileri, kredilerin ödeme düzenleri, kredi tutarları, kullanılan mevcut kredi kartları ve bu kartlara ait borçlar, icra takipleri, karşılıksız çek ve senetler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınarak bu analizler sonucunda kredi notları oluşturulmaktadır.

Her tüketicinin gelir durumu ve finansal kayıtları farklılık gösterdiği gibi kredi notları da birbirinden farklıdır. Kişilerin bankalara yapmış oldukları başvurularda her başvuru için kişilerin kredibilite sorgulama işlemi yapılmaktadır. Bu sorgulama skorajı doğrultusunda da bir ön eleme yapılarak başvuru sonucu bildirilmektedir. Bu nedenle kişilerin kredibilite oranı ne kadar yüksek ise başvurularından olumlu yanıt alabilme olasılığı aynı oranda artış göstermektedir. Bankaların yapmış oldukları bu sorgulama kişiler tarafından da T.C. kimlik numarası aracılığı ile kullanımına sunulmaktadır.

İlk olakak bireysel kredibilite sorgulama işlemlerinde herhangi bir banka ile çalışılmış olunması ve bankanın herhangi bir ürününün kullanılmış olması gerekmektedir. Bankalar ile çalışılmaması halinde ve herhangi bir finansal kaydın bulunmaması durumunda bankalar kişilerin profillerini herhangi bir kayıt bulunmaması sebebi ile inceleyemedikleri için tüketici hakkında bir ön fikir sahibi olamamaktadırlar. Bunun sonucunda da risk teşkil etmesi sebebi ile başvurulara olumsuz yanıt vermektedirler. Ancak unutulmaması gerekir ki her bankanın çalışma politikası farklı olabildiği gibi kredibilite kriterleri de değişiklik gösterebilmektedir.

Günümüzde kredibilite sorgulama işlemlerinde findeks.com adresi kullanılmaktadır. Findeks üzerinde uygulanmakta olan skoraj Avrupa ülkelerinde ve özellikle ülke genelinde kullanılmakta olan kredibilite biçimidir. Kredibilite sorgulama yöntemi olarak kullanılmakta olan findeks üzerinde dilimlik açık skor hesapları ile kişilerin kredi notları belirlemektedir. Findeks üzerinden kredibilite sorgulama işlemi yapmak için ise internet üzerinden erişim sağlamak mümkündür. Üye girişinin yapılmasının ardından T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılmasına olanak sunan bu sistem üzerinden bankalar tarafından sorgulanmakta olan bireysel kredibilite notuna ulaşmak mümkündür. Kişilerin öz geçmişlerinin, aylık gelirlerinin matematiksel hesaplar ile oluşturulduğu kredi notlarının yüksek olması halinde bankalar ile gerekli şartlara uyum gösterilmesi durumu sonucunda sorunsuz bir şekilde çalışmak mümkündür.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan