Kredili Mevduat Hesabı (KMH) NedirKredili Mevduat Hesabı (KMH)

0
4 views
Rate this post

Kredili mevduat hesabı yanı kmh’yı kısaca açıklamak gerekirse vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanmış acil nakit ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz bir kredidir. Yani mevduat hesabınızda tanımlanmış olan krediyi atm kartınız ile bankamatiklerden 7/24 çekebileceğiniz hızlı kredi türüdür. Kredili mevduat hesabı tüketicinin istediğini bağlı olarak vadesiz hesabına eklenen tüketicinin acil nakit ihtiyacı alışveriş gibi ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olan bir hesaptır. Ayriyaten kredili mevduat hesabı daha önceden kişiye özel belirlenen limit sayesinde kartında para bulunmadığı zamanda bu belirlenen limit sayesinde nakit çekimi yapabilir veya otomatik ödeme olanağından da yararlanıp , her türlü borcunuzu bu şekilde ödeyebilirsiniz. Tabi şunu hatırlatmakta fayda buluyorum hesabınız da para bulunmadığı zaman size verilen limitten nakit çektiğiniz taktirde faiziyle beraber geri ödeme yapmaktasınız. Bankalar kmh ile faiz oranlarını tahsil alacakları tutara uygulayacakları faizi kendileri belirliyebilir. Bundan dolayı kmh kullanmadan önce bankalarla gidip görüşülmeli uygulayacakları faizi öğrenmenizde fayda buluyorum. Kredili mevduat hesabına vadesiz hesap sahibi olduğunuz herhangi bir bankadan kolaylık başvuruda bulunabilirsiniz. Şunuda tekrar söylemekte fayda buluyorum eğer kredili mevduat hesabı kullanmayı düşünüyorsanız bankanızın kmh için belirlediği faiz oranlanı ile sizin masraflarınızı karşılaştırmanız gerekmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Özellikleri Nelerdir

–  Kredili mevduat hesabı daha önceden bankanız tarafından belirlenen hesabınıza tanımlı olan nakit paradır

–  İstediğiniz zaman kullanmakta özgür olup kullanmadığınız taktirde herhangi bir faiz söz konusu olamaz

–  7/24 kullandığınız bankanın bankamatiklerinden yani mesai saatleri dışında da rahatlıkla çekebileceğiniz bir kredidir.

–  Hesabınızda para bulunmadığı taktirde de size önceden belirlenen limit sayesinde nakit ihtiyacınızı karşılabilirsiniz.

–  Otomatik ödeme talimati vermiş olduğunuz veya herhangi başka ödemelerinizi kredi kartı ödemesi kira ödemeleri alışveriş ödemeleri gibi hesabınızda para olmadığı taktirde de ödemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan bir hesaptır.

 

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nasıl Başvurabilirim

Vadesiz hesap sahibi olduğunuz herhangi bir bankanın şubesine giderek rahatlıkla başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz için önceden bankanızla bir sözleşme imzalamış olmanız gerekiyor sonrasında ise nüfus cüzdanınızın fotokopisi ve gelir belgenizle birlikte evrakları bankanıza vererek başvuruda bulunabilirsiniz. Bankanız başvurunuzu onaylarsa size mesaj veya telefon üzerinden ulaşıp haber verdikten sonra kmh hesabınız için bankanız tarafından gelirinize göre belirlenen bir limitiniz olacaktır. Ayriyaten maaş ödemelerini aldığınız bankanızdan da gelir belgesi gerekmeden başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurnuzun onaylanması için daha önceki kredi ödemelerinizin düzgün olması kredi notunuzun iyi olduğu taktirde başvurunuzun onay görmesi daha hızlı olacaktır.

 

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Faizi Hesaplama

Kredili Mevduat Hesabı(KMH) yani eksi hesap günlük faiz ücretiyle ücretlendirelen bir kredi türüdür.Kısacası siz kmh kullanmaya başladığınız andan itibaren faiz işlemeye başlar kmh kullanmayı bıraktığınızda da faiz işleme durur. Eksi hesap faizi aylık olarak hesaplanır. İlk zamanlar kmh faiz oranı % 5 civarı iken merkez bankası tarafından azami oranın belirlenmesi ile kredi kartı faiz seviyelerine kadar düşürülmüştür. Günümüz itibari ile bankaların kmh aylık faiz oranı %2.02 olup bu oranı yıllığa vurduğumuz da % 25 civarında olduğunu görüyoruz. Bir örnek vermek gerekirse bugün kmh ile kullandığınız 100 lira kmh nın yıllık faizi 30 lira olacaktır 100 liranın günlük faizi 8 kuruş olurken kmhnın 100 lira için 1 haftalık faizi 56 kuruş oluyor. 100 lira kmh’nın aylık olarak baktığımızda da 2.42 lira olmaktadır. Aşağı vereceğim tabloda bunun nasıl hesaplandığını rahatlıkla görebileceksiniz.

KMH faiz hesaplamasından görebileceğiniz üzere sizde borcunuzu rahatlıkla oran orantı kurarak hesaplıyabilirsiniz. Yukarda göreceğiniz üzere 1000 liranın aylık kmh faizi 24 lira olacaktır. Sizde kendi kmh faizini rahatlıkla hesaplıyabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 500 lira kmh borcunuzun faizini hesaplamak isterseniz 1000 liranın aylık kmh faizi 24 lira olduğundan kolay bir oran orantı işlemi kurarak 500 liranın kmh faizininde aylık 12 lira olduğunu rahatlıkla hesaplıyabilirsiniz. Tabi ki burada ben aylık olarak hesaplanmasını anlatmaya çalıştım ama kmh kullanımında faiz oranı kullanım süresi üzerinden hesaplanır. Kredili mevduat hesabı (KMH) kullanımındaki faiz oranını formülize hali ise anaparanızla kullandığınız gün sayısı ile çarpıp uygulanacak faiz oranını 36000 bölüp bulduğunuzda değerle yine çarpma işlemi yaptığınızda günlük olarak faiz oranınızı hesaplıyabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Limiti Neye Göre Belirlenmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) limitiniz ihtiyaç kredisinden farksız olmaksızın sizin gelir durumunuza göre belirlenir. Aylık maaşınız, yatırım hesaplarınız , var ise buna bağlı olarak giderleriniz göz önünde tutularak size en uygun limit belirlenir.

 

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Hesabı Nasıl Kapatılır

Kredili mevduat hesabınızı kapatmak istiyorsanız şubenize elden kmh kapama talimatı vererek şubedeki sizinle ilgilenen müşteri temsilcisiyle konuşarak rahatlıkla kapatabilirsiniz. Eğer şubeye gidemiyorsanız da bankanızın sizinle ilgilenen şubesine fax çekerek hesabınızın kapanmasını sağlıyabilirsiniz. Bankalar bazen maaş müşterisi olduğunuz için kmh kapama işlemi yapılmayacağını söyleseler bile sizin kapatmaktan yana kararlı olmanız taktirinde hesabınızı kapatmak zorunda kalırlar. Bankanıza kapatma talimatı verdiğiniz zaman bu talimatı dikkate almamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak bankanızın hesabınızın kapanmaması için size bildirmiş olduğu bir durum varsa hesabınızı kapatamazsınız. Yani Kredili mevduat hesabınıza ödenmemiş borcunuz varsa veya herhangi başka bir sebep bundan dolayı bankanız hesabınızı kapatma talebinizi geri çevirirler. Şunu hatırlatmakta fayda buluyorum kapatma işlemlerinizi telefon üzerinden yada internet bankacılığı aracılığı ile de kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Kmh hesabı kullandığınız şubenize gittiğiniz taktirde sizden kapatma dilekçesi isteyeceklerdir dilekçenizi verdiğiniz taktirde kapatma talebiniz gerçekleşecektir. Dikkat etmeniz gereken kmh hesabınızı açtırma esnasında sizden istenen sözleşmeye imzanızla kapatma sırasındaki imzanın aynı olması gerekmektedir aksi halde hesabınızın kapama talebi kayda alınmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Arabayı İpotek Ettirerek Kredi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde araba üzerine kredi çekme şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER