Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?
Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, herhangi mevduat hesabıyla ilişkilendirilen kredi türüdür. Bu türe avans hesabı veya ek hesapta diyebiliriz. Eğer hesabınızda para yoksa, KDH önceden belirlenmiş limite kadar para çekmenize izin verir. Kredi kartından nakit çekeceğiniz nakit avansın faiz oranından düşük olduğu için daha düşük oranda nakit para çekmeye izin verdiği için bu hesap tercih sebebidir. Kredili mevduat hesabı nedir sorusuna yanıt verilmesinin ardından bu hesabın avantajlarından bahsetmek gerekir.

Kredili mevduat hesabı sizleri çok acil durumlarda kurtarabilir fakat hesabın kontrolünü kaybederseniz büyük bir borç ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bankalar kredili mevduat hesabına fazlasıyla önem veriyorlar ve kendilerinden maaş alan müşterilerine bu tür hesap açması için öneri yapıyorlar. Çektiğiniz parayı vaktinde ödemelisiniz. Eğer ödemezseniz bankalar size herhangi bir kredinin veya kredi kartı ödemesinin gecikmeli ödemelerinde gösterdikleri anlayışı göstermezler ve yasal süreç başlatırlar. Örnek vermek gerekirse; aynı bankadan kredi kartınız varsa direk bloke ederler.

Kredili mevduat hesabı, kısa dönemli yapılan vadenin ardından yüksek faiz oranları barındırdığı için sadece sizin için acil olan durumlarda kullanılmalı ve onun dışında tercih edilmemelidir. KDH ile ödenen alışveriş tutarları size ağır faiz oranıyla geri döner. Bunun için kredi kartı, banka kartı ve nakit para kullanmak sizin için çok daha uygun olacaktır. Kredili mevduat hesabının faizinin çok yüksek olması bunu sadece acil durumlarda kullanmamız gerektiğinin habercisidir. Sert yaptırımlar nedeniyle de kontrolü elden bırakmamakla birlikte dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kredili mevduat hesabının bir diğer isminden birisi de avans hesabı olmaktadır. Bu isim size bu konu hakkında birkaç fikir verebilir. Ay sonlarında çekeceğiniz paranın sıkıntısına kredili mevduat hesabı açtırarak çözüm bulabilirsiniz. Bu durumda ay sonlarında çekeceğiniz paranın üstüne günlük faizler, bir sonraki maaş yatırılana kadar kısa bir sürede ekleneceği için ödemeniz gereken miktar sizi çok fazla zorlamaz. Hesabı maaş aldığınız bankadan açtıysanız, maaşınız hesabınıza yatar yatmaz çektiğiniz paranın yerine konması gibi bir talimatı bankaya verebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabında faizlere dikkat etmeliyiz. Kredili mevduat hesabı faiz hesaplama önemli bir diğer konudur. Kredili mevduat hesabı açmak için başvuru yapmadan önce muhakkak faiz oranlarını inceleyin ve aynı zamanda da bankaların bu faizler dışında ne gibi ek ücretler aldığını araştırın. Bu nedenle harcama planlarını önceden yapabilirsiniz. Kredili mevduat faiz hesaplama araçlarından faydalanın, bilgi edinin ve detaylı araştırın. Eğer araştırmazsanız yüksek faizler yüzünden ödeme yapamayacak duruma gelirsiniz ve bankaların hukuki yasal işlemleriyle uğraşırsınız. Bilgi edinme bu noktada önemini gösteriyor.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan