Bankalar Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Veriyor

0
16 views
Rate this post

Tüketicilerin bankalardan ve finansal kuruluşlardan kredi kullanmaları aşamasında ihtiyaçları doğrultusunda başvurularını gerçekleştirmektedirler. Ancak bu aşamada pek çok tüketici maaşımın kaç katı kredi alabilirim hususunda müracaatlarını gerçekleştirmekte ve bu üst limit seviyesine bağlı olarak nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Bankalar çeşitli kampanyalar düzenleyerek bu kampanyalar dahilinde tüketicilere maaşlarının 10 katlarına kadar kredi kullanabilme imkanı sunmaktadırlar. Ayrıca bu oranlar bankaların çalışma politikalarında ve kampanyalar dahilinde yapılan düzenlemeler ile bu seviyelerin 30’a kadar ulaşabildiğini söylemek de mümkündür. Ancak bu katların kampanyalar kapsamında olması sebebi ile kampanyaya dahil olunmadan kullanılacak kredilerde bankalar kişilerin gelir durumlarını incelemekte ve bu gelire bağlı olarak vade süresi belirleyerek tüketicinin kredi kullanma üst limit tutarı kapsamında belirlenerek başvuru yapmasını sağlamaktadır.

Bankalar kullandıracak olduğu kredilerde tüketicilerin kredi geçmiş ödemelerini incelemektedirler. Bu geçmiş kayıtlar kullanılabilecek kredi tutarını da etkilemektedir. Eğer kişinin düzenli bir finansal geçmişi mevcut ise başvuru esnasında üst tutarlarda kredi kullanması mümkün olabilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararlarına göre kredi başvurularında vade süreleri tüketici kredilerinde 36 ay olup, taşıt kredilerinde ise bu süre 48 aydır. Kredi kullanma sırasında aylık gelirin en fazla %60’ı kadar kredi ya da kredi kartı borcunun olabilme husus göz önünde bulundurulması ile alınan kredinin maksimum vadeye bölünmesi sonrasında ödenmesi gereken aylık taksit tutarı gelirin %60’ından düşük bir tutar olması halinde ve başka bir olumsuz başvuru mevcut değil ise kredi başvurusu olumlu sonuçlanmaktadır.

Maaşlı olarak çalışan kişilerin çalışmış olduğu şirketin anlaşmalı olduğu bankalar mevcut ise bu bankalardan kampanya dönemlerdi yüksek katlarda kredi kullanmak mümkün olabilmektedir. Bankaya yapılacak başvurular sırasında alınan maaştan daha yüksek tutarda bir maaş bilgilendirme yazısının düzenlenmesi ve bu evrakın bankaya beyan edilmesi ile de yüksek tutarlarda ve maaşın oldukça yüksek katlarında kredi kullanmak söz konusu olabilmektedir. Ancak bu alternatif seçenek pek fazla önerilmemektedir. Gerçek ve yasal olmayan bir maaş yazısı ile bankaya yapılan başvurular ve kullanılan krediler daha sonrasında ödeme güçlüğü olarak tüketicilere geri dönmektedir. Bu nedenle kişilerin maaşlarının kat sayıları üzerinden kredi kullanmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hafta Sonu Havale Yapılır Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER