Maaşların Bankaya Yatırılması Zorunluluğu Cezası

Maaşların Bankaya Yatırılması Zorunluluğu Cezası
Maaşların Bankaya Yatırılması Zorunluluğu Cezası

Resmi Gazete’de yayımlanmış olan yönetmeliği değişikliği sonucunda kayıt dışı istihdam ile mücadele için bir adım daha atılmıştır. Maaşların bankaya yatırılması zorunluluğu cezası hususunda kayıt dışı istihdam kapsamında geniş yönetmelik mevcuttur. Bu yasa gereğince 5 kişi istihdam etmekte olan bir iş yeri de maaşları banka aracılığı ile ödemek zorundadır. 2016 Şubat ayı verilerinde kayıt dışı istihdam oranları %32 yani ortalama olarak her 3 kişiden 1’i sigortasız olarak çalışmakta olduğu görülmüştür. Öte yandan kadınlarda ise bu oran %42.5’lerde olup, her iki kadından bir tanesinin sigortasız olarak çalıştığı gözlemlenmektedir.

Yönetmelikte yapılan değişiklik sonucunda 2016 Haziran ayı itibari ile pek çok işveren çalışanlarının maaşlarını banka aracılığı ile ödemek zorundadır. Kapsam genişlemesi sonrasında bankalar en az beş çalışanı olan işverenlere yönelik de çalışmalara başlayacaktır. Bu kriterlerdeki işverenlere ulaşarak avantajlı koşullara sahip kriterler ile kendi bankalarını tercih etmeleri açısından teklif sunacaklardır.

Maaşların bankaya yatırılması zorunluluğu cezası kapsamında maaşların bankaya ödenmesi koşuluna uymayan işverenlere ücreti bankaya yatmayan her bir işçi için her ay 161 TL tutarındaki idari para cezasını ödemekle yükümlü olacaktır. Bu nedenle yıl sonuna kadar maaşlarını bankadan ödemeyen bir işverene 5 çalışanı olması da dahil bir sonraki yılın ilk ayında 5.635 TL toplam idari para cezası kesilmektedir. Çalışan sayısının artması ile birlikte de bu tutarda artış olmaktadır.

Cumartesi gününe kadar on ile daha fazla işçisi bulunan bir işyerinin ücretlerinin bankadan ödenmesi zorunlu iken yönetmelikte yapılan değişiklik sonucunda en az 5 çalışan koşulu getirilmiştir. Ayrıca primler, ikramiyeler ve sosyal yardım gibi ödeneklerin de banka kanalı ile yapılması zorunludur.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan