Merkez Bankası Kredi Kaydı Kara Liste Sorgulaması

Merkez Bankası Kredi Kaydı Kara Liste Sorgulaması
Merkez Bankası Kredi Kaydı Kara Liste Sorgulaması

Ayrıca 5411 sayılı bankacılık kanunu üzerinde yapılan değişiklikle kredi kara listelerinin tüm kayıtları TBB Risk merkezine aktarıldı. Bankalar ve tüketicilerden gelen tüm kredili işlem taleplerinin arşivlemesi artık TBB aracılığıyla toplanarak tüm finans kuruluşları ve bankalar paylaşılmaktadır. Bu kayıtlar ayrıca Kredi kayıt bürosunun markası olan findeks’e de aktarılmakta ve burada algoritmadan geçirilen tüm bankacılık işlemleriniz 0 ile 1900 arasında bir rakamla puanlandırılmaktadır. Puan dışında kredi risk raporunuzdaki detaylarda önemlidir. 800 puanınız olup gecikmeleriniz çok eskide kalmışsa kredi alabileceğiniz gibi 1500 puan ile yeni gecikme yapmış bir müşteri kredi alamayabilir.

Merkez bankası kredi kaydı kara liste sorgulaması sadece bankalar tarafından yapılmakta olup bireysel ve kurumsal müşteriler bu sorgulama işlemini gerçekleştirememektedir. Ancak, kara listede olup olmadığınızı, findeks üzerinden kredi risk raporu satın alarak siz de tahmin edebilir, bu sayede öğrenebilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gereken, bankalar dahil olmak üzere merkez bankası sistemlerinde olumsuz verileri 5 yıldan fazla kanuni olarak tutamamaktadır. Yani siz, 2005 yılında bir kredi ödemesinden dolayı avukatlık olduysanız ve 2006 yılında bu borcu ödediyseniz, banka 2010 yılıyla 2011 yılı arasında bu kayıtları silmek ve sizin sicilinizi temizlemek zorundadır. Buna merkez bankası da dahildir.

Bu aşamada yapmanız gereken findeks üzerinden kredi risk raporunuzu alarak detaylı incelemek ve varsa haciz – idari veya kanuni takiplerin tamamına ait borçları ödeyerek, bankanız – KKB’ye bir dilekçe ile başvurarak, borcun ödendiğini ve borç kapanma tarihinin sisteme girilmesini talep etmektir. Genel olarak borç ödenmesi sonrası bankanız bu işlemi sizin yerinize yapmaktadır. Eğer yapmamışsa ve borç halen raporunuzda aktif görünüyorsa, bankanızla da iletişime geçerek, bu işlemi hızlandırmasını talep edebilirsiniz. Bu işlemin gerçekleşmesi sonrası yukarıda bahsettiğimiz gibi 5 yıl içerisinde kayıtlarınız otomatik olarak silinecek ve kara listede olmayacaksınız.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan