Negatif Faiz Nedir Neden Nasıl Uygulanır

Negatif Faiz Nedir Neden Nasıl Uygulanır
Negatif Faiz Nedir Neden Nasıl Uygulanır

Negatif faiz, küresel ekonomik kriz ile merkez bankası politika araçlarına eklenmiş olan parasal genişleme ile sözle yönlendirmeden sonra son günlerde gündemde negatif faiz söylemi yer alıyor.

ABD’de 2006 yılının sonrasında mortgage piyasası patlak vermeye devam etmekte, likitide krizi son hızla yaşanırken, 158 yıllık Amerikan Yatırım Bankası olan Lehman Brothers 15 Eylül 2008’de iflas etmiş ve bütün dünyanın gündeminde yer almıştı. Bu tarih itibarı ile bütün dünya ekonomi ve aynı zamanda da finans piyasasında etki gösteren bu krize müdahale de alışılmadık bir takım yöntemleri başlattı.

Bu dönemde tarihe geçmeyi başaran isimlerden biri de ABD Merkez Bankası eski Başkanı Ben Bernanke olurken, büyük buhran sonrasında en sert politikalara başvurulmuş ve 2008 yılında mortgage piyasasına dayalı bir tahvil satın alımı başlamıştı. Parasal genişleme olarak da bilinmekte olan bu uygulamaya ek olarak, faiz oranını sıfıra yakın seviyeye indirmiş olan Fed, bu sözle yönlendirme politikasına ekleyip, yeni bir uygulama başlatmış ve öncülük etmişti.

Bu dönemde parasal genişleme Fed’i, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankasını takip ederken, bu yöntem pek çok merkez bankasının kullandığı bir sistem oldu. Bununla birlikte düşük enflasyon ve cansız iç talep sorunları ile mücadele ede ECB, Danimarka, İsviçre ve İsveç merkez bankaları da negatif faiz politikasını benimsedi. Son olarak da BoJ’un bu uygulamaya geçmesi, konuyu yeniden gündeme taşıdı.

Ekonominin canlanması için ortaya atılmış olan para politikası olarak adlandırılan negatif faiz ile birlikte merkez bankaları, bankaların da kendilerine tuttuğu cari hesap uygulaması faizi eksiye düşürüyor. Bu durumda da bankalara, faiz vermeyeceğini, aksine üstüne para alacağını, bu parayı yatırım olarak değerlendireceğine, kredi vermesi için teşvik mesajı içeriyor. Dolayısı ile negatif faiz uygulaması ile şirketler borçlanma maliyetini düşürürken, diğer yandan kredi talebini arttırıyor.

[ads2]

Neden negatif faize başvuruluyor konusuna değinmemiz gerekirse; düşük faiz, sözle yönlendirme ve parasal genişleme gibi uygulamalara karşın küresel ekonomik kriz olumsuz şekilde etkilerken pek çok ülke ekonomisinde giderilmediği de açıkça görülüyor. Çin merkezli gelişmeler, Avrupa’da ekonomik olarak toparlanmanın hala talep edilen düzeyde yer almaması, düşük talep olması, küresel ekonomik aktivite sorunlarının yanında enflasyon, pek çok gelişmiş ülkede de %2’lik hedefin son derece altında kalıyor. Negatif faizi gelişmiş 5 ülkenin merkez bankaları faiz uygularken, faiz oranları ise; Danimarka’da %-0,65 ve İsveç’te %-0,50 düzeyinde yer alıyor.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan