DiğerOdeabank

Odeabank’ın Sahibi Kimdir

Güncelleme:

Odeabank ülkemizdeki bankacılık sektörüne dâhil olan kırk dokuzuncu banka olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde kurulan yabancı anaparalı tek mevduat bankasıdır. Bankacılık Tertip etme Ve Denetleme Kurulu’ndan aldığı etkinlik müsaadeyi ile 2 Ekim 2012 tarihinde Türkiye’de etkinlik göstermeye başlamıştır. Bankacılık Tertip etme ve Denetleme Heyeti ortalama on beş sene süresince hiçbir yabancı anaparalı bankaya onay vermemiş, senelerce beklemenin nihayetinde lisans alan ilk banka Odeabank olmuştur.Pekiyi Odeabank Sahibi Kim ‘dir? Odeabank’ın esas pay sahibi Bank Audi grubudur ve bu hissedarın merkezi Lübnan’da bulunmaktadır. Türkiye’de gayret gösteren yabancı anaparalı bankalardan biridir. 300 milyon dolar anapara ile etkinliğe başlamışlardır.Ortalama beş bine yakın elemanı bulunmaktadır. On adet idare heyeti üyesine sahiptir. Bu idare heyeti azaları şunlardır; Samir Hanna, Raymond Wadih Audi, Youssef Nasr, Dr. Freddie Baz, Dr. Marwan Ghandour, Hatem Ali Sadek, Dr. Imad Itani, Abdullah İbrahim Hobayb, Ayşe Korkmaz ve Hüseyin Özkaya’dır. Bütün ortakların hissesi yüzde onun altındadır. Bu sınırın üzerinde hisseye hiçbir ortak sahip değildir. Samir Hanna Audi Bank CEO’sudur ve ortaklık hissesi %0.104’tür. Freddie Baz Audi Bank CFO’ sudur ve ortaklık hissesi %0,104’tür. Raymond Audi, Audi Bank idare heyeti başkanıdır ve ortaklık hissesi %0.104’tür. Başka ortakların hissesi ise şu şekildedir; Bank Audi Saradar Group %82.688 ve Audi Saradar Private Bank .

Orta Doğu, Lübnan ve Kuzey Afrika yerlerinde görev göstermektedir. Geniş çaplı görev yayınlayan tek bankadır. Bank Audi grubu Türkiye’nin yanında on tek ülkede de görev vermektedir. Ticari, yatırım gibi alanlarda görev gösterirken bankacılık pazarında de görev vermeye başlamıştır. Bank Audi Lübnan’ın en devasa ve öncü özelliklerine sahip bulunmaktadır. Içeriğinde tespit edilen seksen şube ile kazanın en devasa şube sayısına sahiptir. O alanda görev verirken en teknolojik ve en devasa yirmi bankanın arasına girmeye makul görülmüştür. Firmanın pay senetlerinin dörtte birinden çoğu Deutche Bank Trust’a ilişkin bulunmaktadır.Raymond Wadih Audi 1932 seneninde Sidon Lübnan’da doğmuştur. Politikacı, iş kişiyi, bankacı gibi unvanlara sahiptir. 1962 seneninden şu zamana dek Raymond kuruluşunun müdürlüğünü yapmaktadır. 1998 seneninde ise başkanlık vazifesini üstlenmiştir. Raymond Audi Bank Audi’yi babası, kardeşleri ve bununla birlikte Kuveytli olan tek iş kişiyi ile tek araya gelerek kurmuştur. Yapılan bu müessese kazanın en ünlü müessesesi durumuna gelmiştir. Raymond bu arada Bankalar Birliğine başkanlık etmektedir.

Bu istikametiyle birçok mükafat almıştır. Bu ödüllerinden birisi Orta Doğu Finansal Hizmetler Geliştirme Üstün Katkı Euromoney ödülüdür. Doktorasını Lübnan Amerikan Üniversitesi’nde yapmıştır. Kuveytli tek iş kişiyi olan ortak ise Meryem El Sabah’tır. Bu ad köklü Kuveyt prensi olarak bilinmektedir. Kuveyt’in en devasa hanedanının bireyidir.Ülkemizde ilk şubesini Kasım 2012’de İstanbul Maslak Olive Plaza’ da açmıştır. Bankanın merkez adresi : Maslak Semti Ahi Evran Caddesi No.11 Şişli İstanbul’dur. Ardından gittikçe yaygınlaşmıştır. İkinci şubesini Güneşli’ de Aralık ayında açmıştır. Üçüncü şubesini ise Kozyatağı’ nda etkinliğe geçirmiştir. Şube ağını geliştirmeyi esas hedefleri arasına öncelikli olarak dahil etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı