Okuma Yazma Bilmeyen ve İmza Atamayan Kredi Çekebilir mi

Okuma Yazma Bilmeyen ve İmza Atamayan Kredi Çekebilir mi
Okuma Yazma Bilmeyen ve İmza Atamayan Kredi Çekebilir mi

Okuma yazma bilmeyenler ve imza atamayanlar kredi çekebilir mi sorusu pek çok tüketici tarafından merak edilen bir konudur. Evet bu sorduğunuz soru mümkün ancak bunun bazı yasal zorlukları bulunmaktadır. Bunun en kolay yolu noter huzurunda vekaletname verilmesi ile yapılmasıdır. Sadece kredi kullandırırım için değil hesap açılış dan itibaren bu işlemlerin vekil tarafından yapılması sizin açınızdan çok kolay işleyen bir süreç olacaktır.

Bankalar böyle bir işlemler de ilerleyen zamanlarda kendilerine herhangi bir risk oluşturmaması için  detaylı bir şekilde bakıyorlar. Bu nedenle sizlere yapılması gerekeni net bir şekilde yazalım. Noterden onaylı alacağınız vekaletname de kalem kalem bütün detaylar belirtilmelidir. Bu  detaylar belirtilmezse ileri de başınıza herhangi bir sorunların gelmesi mümkündür. Bu yüzden bu detayları en ince ayrıntısına kadar kontrol edip öyle onaylamanızı tavsiye ederiz. Sizin için en uygun yol budur.

Kredi çekecek kişi imza atamıyor ise bankacılık sözleşmesine ve hesap açılışıyla ilgili bütün dokümanları noter huzurunda imzalamış olmalı ya da kredi çeken kişinin noterden atayacağı bir vekil tarafından şube personeli nezaretin de imzalatılması gerekmektedir. Kredi çeken kişinin mühür kullanması ve ya mühür örneğinin noter de tasdik ettirilmiş olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

Kredi kullandırırım işlemlerine gelinceye kadar öncelikle hesap açılması gerekliliği vardır. Bu anlamda alacağınız vekaletname de bankada hesap açışının yapılabilmesi, bütün banka ve şubelerin de adına kredi çekebilir ya da borçlanabilir gibi noterin de belirteceği bütün işlemlerin belirtilmesi gerekmektedir. Bu tarz süreçler biraz sıkıntılı süreçlerdir.

Vekaletname de eksik bir detay belirtirseniz tekrar yeni bir vekaletname çıkarmak ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden çıkardığınız vekaletnameyi dikkatlice kontrol ediniz. Bu vekaletname ile bankaya giderek yakınınıza ait hesabınızı açarak kredi kullandırırım işlemlerini de gerçekleştirmeniz mümkündür. Tabi ki tahsis şartları emekli maaşı gibi detayları, gelirlerinizi belgeleyebildiğiniz tutarlar dahilin de gerçekleştirebilirsiniz.

Zira bankacılık işlemlerinde gözü görmeyen vatandaşlarımız için iki tane şahit ile diğer bankacılık işlemleri yapa bilmektesiniz. Bazı bankalar kredi kullandırırım gibi işlemlerde de bir taahhütname gibi bir belgeye istinaden parmak basarak ve ya iki tane şahit huzurunda işlemler yaptırta bilmektedir. Bu işlemler öncesin de banka dan bu süreçte lazım olacak detayları öğrenmeniz de oldukça fayda vardır zira her bankada farklılıkların olabilme olasılığı vardır. Gereksiz masraf ya da zaman kaybı yaratmadan teyit ederek işlemlerinizi gerçekleştirmeniz hiç şüphesiz sizin faydanıza olacaktır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan