Özel Okul Teşvik Kredisi ile ilgili Genel Bilgiler

Özel Okul Teşvik Kredisi ile ilgili Genel Bilgiler
Özel Okul Teşvik Kredisi ile ilgili Genel Bilgiler

2015 – 2016 Eğitim ve Öğretim yılı için Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte yönetmiş olduğu proje içerisinde özel okulda öğrenim görecek olan öğrenciler Eğitim ve Öğretim Desteğinden yararlanabileceklerdir. Bu kanun kapsamında 2015 – 2016 eğitim yılı içinde özel okul öncesi ilkokulda, ortaokulda ve ortaöğretim türlerinde öğrenim alacak tüm öğrencilere verilecek eğitim destekleri belirlenmektedir. Destekleri tutarları ve ilk kez bu destekten yararlanacak olan öğrencilerin sayıları bu kanun kapsamında yerini almaktadır.

Özel Okullara Teşvik Kredisi Ne Kadar

Özel Okul Teşvik Kredisi 2015 – 2016 eğitim yılı içerisinde okul öncesi eğitim kurumunda eğitim gören 20.000 öğrenci için 2.680 TL, ilkokulda öğrenim gören 50.000 öğrenci için 3.220 TL, ortaokulda öğrenim gören 50.000 öğrenci için 3.750 TL, lisede ve temel lisede öğrenim görmekte olan 110.00 öğrenci için ise lisede okuyanlara 3.760 TL, temel lisede öğrenim gören öğrencilere ise 3.220 TL destek verilmektedir. Bu sayılar doğrultusunda toplam olarak 230.000 öğrencinin eğitim ve öğretim desteğinden yararlanabilmesi mümkündür.

Özel Okul Teşvik Kredisi Nasıl Alınır

Özel okullar için teşvik kredileri il il verilecek olan eğitim destekleri okulların kademeleri ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçimlerine göre ilgili tüm hususlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanmış Özel Okul Teşvik Kredisi kılavuzu içerisinde yer almaktadır.

Eğitim desteği içerisinde sosyal ve ekonomik gelişmişlik seviyesi baz alınarak eğitim desteği alabilecek olan öğrencilerin il dağılımları ise katsayılar ile hesaplanmaktadır. 1 ve 2. bölgelerdeki öğrenciler 0.95 katsayısı ile, 3 ve 4. bölgelerdeki öğrenciler 1.00 katsayısı ile, 5. bölgedeki öğrenciler 1.20 katsayısı ile, 6. bölgedeki öğrenciler de 1.30 katsayısına tabi tutulmaktadır.

Okul öncesi eğitime devam etmekte olan tüm öğrenciler içerisinde 48 – 66 ay aralığındakiler bu destekten yararlanabilme şansına sahiptirler.

Teşvik Kredisi için Nereye Başvurulur

Özel okul teşvik başvuru işlemi için öğrenci velileri veya vasileri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarih içerisinde kayıtlı olunan özel ya da resmi okul müdürlüklerine başvuru yapabilmektedirler. Özel okullar MEBBİS içinde bulunun Özel Öğretim Kurumları’ndan başvuru yapabilmektedirler. Başvuru sonucunda eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmaya hak kazanmış öğrenciler öğrenim süresi sonuna kadar destekten yararlanma hakkına sahiptirler.

Ancak bu öğrenciler arasında uzun süreli tedavi görenlerin dışında (tedavi görmekte olduğunu ifade eden sağlık raporunun beyan edilmesi gerekmektedir) bulunduğu sınıfı tekrar eden öğrenci bu destek paketinden yararlanma hakkını kaybetmektedir. Okulların ilan ettikleri yıllık eğitim ücretlerinin bakanlık tarafından karşılanmış olan eğitim desteğinin dışında kalan ek miktarlar velilerin veya vasilerin tarafından ödenmesi gerekmektedir.

2014 – 2015 eğitim yılı içerisinde özel okul teşvik kredileri almakta olan ara sınıf öğrencileri bir sonraki eğitim yılı içinde başvuru yapamamaktadır. Ayrıca yapılan düzenlemeler sonucunda özel okulda kayıtlı olan öğrenciler de bu krediden yararlanabilmek için başvuru yapabilmektedirler. Teşvik kredilerinden yararlanmakta olan öğrenciler Eylül ayı itibariyle başka bir okula nakil olması ya da yaptırması durumunda bu teşvikten yararlanma hakkını kaybetmektedir.

Eğitim desteği verilen okullar ücretsiz olarak ya da kurumun ilan etmiş olduğu %51 ile daha fazlası oranda burs vermekte ve bu burstan öğrenciler yararlanmaktadır. Değerlendirmelerde öğrenciler arasında eşitliğin gözlenmesi durumunda bir önceki yıl sonu başarı ortalamış yüksek olan öğrenci yerleştirilmektedir. Eşitliğin bu durum sonucunda da bozulmaması halinde özürsüz devamlılığı az olan öğrenci ve yine bozulmaması halinde yaşı küçük olan öğrencinin yerleşimi sağlanmaktadır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan